Krema Sos ve Ezmeler

Sarelle Duo Sütlü Kakaolu Fındık Kreması


Daha önce farklı çeşitlerini incelediğimiz Sarelle Fındık Kreması’nın beyaz çikolata içeren Duo çeşidine bakıyoruz. Ürün 350 gr.’lık standart Sarelle kavanozlarında satılıyor. Ürünün sütlü çikolata ve beyaz çikolatanın homojen olmayan bir karışımı olduğu açıkça görülüyor. Ürün etiketinde trans yağ, renklendirici ve koruyucu olmadığı beyan ediliyor. Ürün Palm yağı içermeyen ender kakaolu fındık kremalarından biridir.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Şeker, Bitkisel yağlar ve Süt tozu bulunduğunu görüyoruz. Ürün bitkisel yağ olarak Ayçiçek yağı, Shea yağı ve Hindistan Cevizi yağı içeriyor. Buna göre 100 gr. üründe 51,3 gr. şeker ve 33,8 gr. yağ bulunuyor. Bu da ürünün %85’inin şeker ve yağdan ibaret olduğunu gösteriyor. Üründe doymuş yağ oranı ise ağırlıklı olarak doymamış yağ oranı yüksek olan Ayçiçek ve Shea yağlarından dolayı 100 gr.’da 8,8 gr. gibi düşük bir seviyeyedir. Üründe ilave şekerden gelen kalori oranı %37 olup, doymuş yağdan gelen kalori oranı ise %14,4 olarak hesaplanıyor.

Ürün içeriğinde 3. sırada süt tozu olduğunu söylemiştik. Buna göre %14 oranında yani tek kavanozda 49 gr. süt tozu olduğunu anlıyoruz. Üründe süt bileşeni olarak ayrıca peyniraltı suyu tozu ve laktoz ilavesi yer alıyor. Ürün emülgatör olarak soya lesitini yerine, ayçiçek lesitini içeriyor. Üründe aroma verici olarak ise; doğal aroma verici olan vanilya kullanılıyor. Bu da bileşenlerinin seçimi hususunda ürünün kalitesini gösteren etkenler olarak öne çıkıyor. Tabi bileşenler ne denli kaliteli olsa da; üründeki kalori miktarını bu bileşenler değil; şeker, yağ ve protein oranları belirliyor. Ürün bu haliyle 20 gr.’lık tek porsiyonda 109,6 kcal enerji içeriyor. Tek porsiyon ürün tüketiminde 10,3 gr. ilave şeker yani yaklaşık 5 tane küp şeker tüketiliyor. Bu şeker yüküne karşılık ürün 0,6 gr. lif içeriyor. Üründe 6,8 gr. yağ ve 1,5 gr. protein yer alıyor. Ürün etiketinde besin değerleri tablosunda ayrıca kalsiyum ve fosfor oranlarının da paylaşıldığı görülüyor. Buna göre ürünün tek porsiyonunda 22,6 mg. Kalsiyum ve 19,6 mg. Fosfor bulunuyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Şeker, Bitkisel yağ (Ayçiçek, Shea, Hindistan Cevizi), Süt tozu (%14), Fındık (%9), Peyniraltı suyu tozu, Kakao, Laktoz, Emülgatör (Ayçiçek lesitini), Doğal aroma verici (Vanilya)
🔎Sarelle Duo Besin Değerleri
👉Enerji 109,6 kcal
👉Şeker 10,3 gr.
👉Yağ 6,8 gr.
👉Protein 1,5 gr.
👉Lif 0,6 gr.
👉Kalsiyum 22,6 mg.
👉Fosfor 19,6 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (20 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri