Gazlı İçecek, İlave Şekersiz

Freşa İnişdibi Limonlu Gazlı İçecek


Birkaç yıldır raflarda sözde sade ve doğal bir içerikle satışta olan Freşa markalı İnişdibi Limonlu Doğal Mineralli Gazlı İçecek ürününü inceleyeceğiz. Ürün özellikle “Doğal maden suyunun limonlu hali” ve “Maden Suyunda Limon” ifadeli görselleriyle geçtiğimiz yıllarda da gündemimizde olmuştu. Geçen yıllar boyunca aldatıcı ambalajlarını zerre kadar değiştirmeyen firma, üründe sadece maden suyu ve limon varmış izlenimi oluşturduğu Maden Suyu + Limon = Maden Suyunda Limon ifadeli ambalajlarıyla satışa devam ediyor. Bu haliyle içeriğinde herhangi bir katkı maddesi içermediği algısı yaratan ürünün içeriğinde ise birçok katkı maddesi bulunuyor. Ürünü güncel ambalajları üzerinden bir kez daha inceleyeyeceğiz. Ürün halihazırda 200 ml.’lik şişelerde 6’lı ambalajlarda satılıyor.

Ürün içeriğinde ilk 3 sırada; Doğal maden suyu, Karbondioksit ve Limon suyu konsantresi bulunuyor. Etiketteki yasal beyandan anladığımız kadarıyla limon suyu konsantresinde %4 oranında limon bulunuyor. Üründe bunun yanı sıra; yapay limon aroma vericisi yer alıyor. Bu haliyle üründeki limon tadı ve kokusu çoğunlukla bu yapay katkı maddesinden geliyor. Ürün bunun yanında koruyucu olarak hem potasyum sorbat hem de sodyum benzoat içeriyor. Üründe ayrıca antioksidan olarak askorbik asit, kıvam arttırıcı olarak gam arabik ve ağaç reçinesinin gliserol esterleri yer alıyor. İçeriğinde limon rengi verecek kadar limon olmayan üründe bu rengi vermek için de diğer ürünlerde de gördüğümüz gibi renklendirici olarak beta karoten bulunuyor. İçeriğinde ilave şeker veya tatlandırıcı bulunmayan ürün bu içeriğiyle 200 ml.’de sadece 8 kcal enerji veriyor. Üründe 0,66 gr. Karbonhidrat ise eklenen %4 limon içerikli limon suyu konsantresinden geliyor.

İlginç olan şu ki; endüstri düşük maliyetli ürünlere yine düşük maliyetli katkı maddelerini ekleyerek ortaya “pahalı” ürünler çıkarıyor. Tam otomatik makinelerle yer altından çıkarılan el değmemiş doğal maden suyunu yapay kimyasallardan ibaret katkı maddelerine boğuyor. Bunu da tüketiciye “sadece limon ekledik” gibi ifadelerle sunarak hem aldatıyor hem de göz boyuyor. Tüketici ise içerikleri okuduğu için artık mevzuatın resmen göz yumduğu bu ticari oyunlara fırsat vermiyor. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler: Doğal Maden Suyu, Karbondioksit, Limon suyu Konsantresi, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Limon aroma vericisi, Koruyucu (Potasyum Sorbat, Sodyum Benzoat), Antioksidan (Askorbik asit), Kıvam arttırıcılar (Gam arabik, Ağaç reçinesinin gliserol esterleri), Renklendirici (Beta Karoten)
🔎Freşa İnişdibi Limonlu Doğal Mineralli Gazlı İçecek Besin Değerleri
👉Enerji 4 kcal
👉Karbonhidrat 0,66 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri tek şişe (200 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri