Sakız ve Şekerleme

Haribo Bayram Mix Yumuşak Şekerleme


Bayram öncesi raflarda yer almaya başlayan şekerleme ve çikolatalardan içeriği dikkatimizi çeken ürünleri incelemeye başlıyoruz. İlk olarak Haribo Bayram Mix ürünü içeriğinde yer alan üç çeşitten Haribo Fruitbons ürününü inceleyeceğiz. Bu çeşit dışında Bayram Mix paketinde Haribo Altın Ayıcık ve Haribo Happy Cola çeşitleri yer alıyor.

İlk olarak Fruitbons çeşidi içeriğine bakıyoruz. Ürün içeriğinde ilk 3 sırada; Şeker, Glikoz şurubu ve Su bulunuyor. Bu üç bileşen aslında bu şekerlemelerin temel bileşenlerini de ortaya koyuyor. Üründe bu haliyle 250 gr.’lık paketin üçte birine denk gelen 85 gr.’lık üründe66,5 gr.’lık kısmı sofra şekeri ve glikoz şurubundan gelen basit şeker olarak öne çıkıyor. Üründe bu şeker yüküne karşılık olarak lif oranı ise belirtilmiyor. Ürün bu temel bileşenlerin yanı sıra; Nem verici olarak Sorbitol, Pektin, Sitrik asit, Trisodyum Sitrat ve Aroma vericiler gibi katkı maddeleri bulunuyor. Üründe yer alan aroma vericilerin içerikleri tüketiciye beyan ediliyor. Buna göre; üründe limon, portakal, çilek ve elma yapay aroma vericileri yer alıyor.

Üründeki tat ve koku bu aroma vericilerden gelirken; ayrıca %1 oranında meyve suyu ile meyve ve bitki konsantreleri yer alıyor. Buna göre üründe çeşidine göre limon, portakal, çilek ve elma suyu yer alırken, ayrıca alg, aspir, turp, elma, limon ve siyah kuşüzümü bitki ve meyve suyu konsantreleri bulunuyor. Üründe renklendirici ve koruyucu katkı maddeleri bulunmuyor. Ürünün ayrıca sığır jelatini içermediği, kıvam verici olarak pektin bulunduğunu söyleyelim.
Paketteki bir diğer çeşit olan Haribo Happy Cola ise, adından da anlaşılacağı gibi içeriğinde kola aroması içeren bir yumuşak şeker. Ürün içeriğinde diğer çeşitten farklı olarak ilk sırada Glikoz şurubu yer alırken, onu sofra şekeri ve su izliyor. Ürün bu haliyle 100 gr.’da 73,9 gr. Karbonhidrat içerirken bunun 47 gr.’lık kısmı glikoz şurubu ve sofra şekerinden gelen basit şekerden oluşuyor. Üründe ayrıca nişasta bazlı bir şeker olan desktroz ve karamelize şeker şurubu da yer alıyor. Karamelize şeker şurubunun kolaya özgü kahverengi rengi de verdiğini söylemek gerekiyor çünkü üründe farklı bir renklendirici bileşen bulunmuyor.

Üründe bunun yanı sıra; sığır jelatini,parlatıcı, palm yağı ve kola aroma vericisi olduğunu söyleyelim. Üründeki yağ oranı 100 gr.’da 0,1 gr. düzeyindeyken, üründeki kola içeriği de yine son sıralarda bulunan fakat ürünün tadı ve kokusunda etkili olan yapay aroma vericiden gelmektedir. Sığır jelatini içeren ürünün Helal sertifikalı olup, Türkiye’de üretildiği de yine firma tarafından beyan ediliyor. Üründe sığır jelatininin etkisiyle 100 gr.’daki protein miktarı 6,8 gr. olarak hesaplanıyor. Üründe parlatıcı olarak karnauba mumu ve balmumu yer aldığını da söyleyelim. #NeYediğiniziBilin

🔎Haribo Happy Cola İçindekiler: Glikoz şurubu, Şeker, Su, Sığır Jelatini, Dekstroz, Asitliği Düzenleyici (Sitrik asit), Karamelize Şeker şurubu, Kola aroma vericisi, Palm yağı, Parlatıcı (Karnauba mumu, Balmumu)
🔎Haribo Happy Cola Besin Değerleri
👉Enerji 285,6 kcal
👉Şeker 40 gr.
👉Yağ 0,08 gr.
👉Protein 5,8 gr.
👉Lif Bilinmiyor.
📌Not: Besin Değerleri 85 gr. ürün için verilmiştir.


🔎Haribo Fruitbons İçindekiler: Şeker, Glikoz şurubu, Su, Pektin, Nem verici (Sorbitol), Asitlik Düzenleyiciler (Sitrik asit, Trisodyum Sitrat), Çeşidine göre meyve suyu (%1) [Limon, Portakal, Çilek, Elma], Çeşidine göre meyve ve bitki konsantreleri (Alg, Aspir, Turp, Elma, Limon, Siyah Kuşüzümü), Aroma vericiler (Limon, Portakal, Çilek, Elma)
🔎Haribo Fruitbons Besin Değerleri
👉Enerji 290 kcal
👉Şeker 56,5 gr.
👉Yağ 0,17 gr.
👉Protein 0,25 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri 85 gr. ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri