Sakız ve Şekerleme

Evliya Tereyağlı Baklava Aromalı Yumuşak Şekerleme


Önceki gün Twitter ve Facebook hesabımızdan yayınladığımız bir ürünü inceleyeceğiz; Evliya Tofim Tereyağlı Baklava Aromalı Yumuşak Şekerleme. Ürünü story yayınlarımızdan da “Bunu da gördük!” ifadeleriyle yayınlamış ve artık tereyağ ve baklava aromalı şekerlerin piyasaya çıkmasını gıda endüstrisinin damak tadımızla dalga geçmesi olarak yorumlamıştık. Bu yayınlarımız sonrasında gerek firmadan gerekse firmada çalışanlardan “Yahudi firmalarına destek olan”, “Yerli firmaları kötüleyen” ve “Karalama yapıp iftira atan” bir hesap olduğumuz iftiralarıyla karşılaştık.

Konya’da üretim yapan Evliya firmasının sahibi başta olmak üzere tüm çalışanlarını aklı selim olmaya, iftira, hakaret ve karalama içeren ifadelerini ivedilikle geri çekmeye ve tüketicilere dürüstçe açıklamaya yapmaya davet ediyoruz. Firma sahibinin tereyağ içeriyor dediği ürünün de tereyağı yerine Palm yağı içerdiğini yayınlarımızdan değil, etiketin arkasından kendisi de teyit edebilir.

Ürün içeriğine geldiğimizdeyse; ürünün ilk 3 sırada; Şeker, Glikoz şurubu ve Palm yağı içerdiğini görüyoruz. Ürün bu temel bileşenlerin yanında mısır nişastası, asitliği düzenleyici ve emülgatör olarak da Ayçiçek lesitini içeriyor. Üründe Sığır jelatini yer alırken; ürün etiketinde herhangi bir helal logosu ya da sertifikası bulunmuyor. Ürün bunların yanında doğala özdeş aroma vericiler olarak sırasıyla fıstık, tereyağ ve baklava aromaları içeriyor. Ürün ayrıca tüketiciye sadece E171 koduyla beyan edilse de; Renklendirici olarak Titanyum Dioksit içeriyor.

Üründe dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise; mevzuata aykırı olarak Tereyağlı Baklava ismiyle satılması ve yine mevzuata aykırı olarak ürün ambalajında tereyağı ve baklava görsellerinin yer almasıdır. Ürün etiketinde ayrıca tüketiciye beyan edilmesi gereken “Çocuklarda dikkat ve aktivite eksikliğine sebep olabilir” uyarısının da İngilizce ve Arapça yer almasına rağmen; Türkçe yer almadığı görülmektedir. Üründe domuz yağı ve alkol ihtiva eden herhangi bir bileşen olmadığı uyarısı ise Türkçe olarak da yer almaktadır. Son olarak ürünün 100 gr.’da 68 gr. basit – ilave şeker içerdiğini ve buna karşılık içerdiği lif oranının beyan edilmediğini söyleyelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Şeker, Glikoz şurubu, Bitkisel yağ (Palm), Mısır nişastası, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Emülgatör (Ayçiçek Lesitini), Jelatin (Sığır jelatini), Doğal özdeş aroma vericiler (Fıstık, Tereyağı, Baklava), Renklendirici (Titanyum Dioksit)
🔎Evliya Tereyağlı Baklava Aromalı Yumuşak Şeker Besin Değerleri
👉Enerji 407 kcal
👉Şeker 68 gr.
👉Yağ 5,3 gr.
👉Protein 1,3 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri