Çikolata ve Gofret

Ferrero Raffaello Hindistan Cevizi Kaplamalı Gofret


Nutella’nın üreticisi Ferrero tarafından ülkemize Polonya’dan ithal edilen bir gofreti inceleyeceğiz; Raffaello. Yasal tanımıyla; Bademli ve dolgulu hindistan cevizi kaplamalı bir gofret olan ürün 150 gr.’lık kutularda satılıyor. Tek kutuda 15 tane tek tek paketlenmiş gofret olduğunu söyleyelim. Ürün içeriğinde kakao bileşeni bulunmadığını ve ürünün çikolatalı bir ürün olmadığını söyleyelim.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Kurutulmuş hindistan cevizi, Bitkisel yağlar ve Şeker olduğunu görüyoruz. Üründe %25,5 oranında kurutulmuş hindistan cevizi bulunurken, bitkisel yağ olarak Palm ve Shea yağları kullanıldığını görüyoruz. Ürün bu haliyle 100 gr.’da 48 gr. yağ içerirken, bunun 29,5 gr.’lık kısmı doymuş yağdan ibarettir. Bu haliyle üründen alınan kalorinin %42’si doymuş yağdan geliyor.
Üründe sofra şekeri dışında nişasta bazlı şeker veya tatlandırıcı yer almıyor. Ürün 100 gr.’da 34 gr. şeker içeriyor – ki bu da 10 gr.’lık tek adet üründe 3,4 gr. yani yaklaşık 1,5 adet küp şekere denk gelmektedir.

Ürünün bu şeker yüküne karşılık 100 gr.’da 3,9 gr. lif içerdiğini bunun da tek adet üründe 0,39 gr. gibi düşük oranda bir lif miktarına denk geldiğini söyleyelim. Bu haliyle ürün 10 gr.’lık tek adette 62 kcal enerji vermekte olup, alınan kalorinin %21,6’sı ilave şekerden gelmektedir.
Ürün bu temel bileşenlerin yanı sıra; %8 oranında badem içeriyor. Üründe ayrıca yağsız süt tozu ve peynir altı suyu tozu gibi süt bileşenleri yer alıyor. Üründe bunların yanında buğday unu, tapyoka nişastası ve soya lesitini bulunmaktadır. Bu haliyle ürün alerjen olarak süt ürünleri yani laktoz ile gluten ve soya bileşenleri içermektedir.
Ürün son olarak içeriği bilinmeyen aroma vericiler içermektedir. Üründe koruyucu veya renklendirici katkı maddeleri bulunmamaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Kurutulmuş hindistan cevizi (%25,5), Bitkisel yağlar (Palm, Shea),Şeker, Badem (%8), Yağsız süt tozu, Peynir altı suyu tozu, Buğday unu, Tapyoka nişastası, Emülgatör (Soya Lesitini), Aroma vericiler, Kabartıcılar (Sodyum Hidrojen Karbonat), Tuz
🔎Raffaello Hindistan Cevizi Kaplamalı Gofret Besin Değerleri
👉Enerji 62,7 kcal
👉Şeker 3,4 gr.
👉Yağ 4,8 gr.
👉Protein 0,74 gr.
👉Lif 0,39 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (10 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri