Bal ve Arı Ürünleri, Editoryal İçerik, Özel İnceleme

BEE’O Up Propolis Vitaminli Damla


Daha önce farklı çeşitlerini incelediğimiz BEE’O markalı Propolis damlaların bu kez vitamin ilaveli ve eczanelerde satılan takviye edici gıda çeşitlerini inceleyeceğiz. Ürünün %15 oranında ve %30 oranında olmak üzere iki farklı oranda saf propolis içeren çeşidi var. Bu incelemede bu ürünlerin içeriğinden ve aralarındaki içerik farklılıklarından bahsedeceğiz.

Ürün çeşitlerinin detaylarına geçmeden önce ürünlerin ambalajında yer alan bazı ifadelere dikkat çekelim. Ürünün diğer BEE’O ürünlerinde olduğu gibi %100 yerli ve Anadolu propolisi içerdiğine ilişkin ifadeler dikkat çekiyor. Öyle ki, piyasada çoğunlukla Çin’den ithal edilen düşük kalitedeki propolis içerikleri yerine, sözleşmeli arıcılık modeliyle Anadolu’nun çeşitli yörelerindeki arıcılar tarafından üretilen propolisleri içeren ürünler bu haliyle de ön plana çıkıyor. Ürünlerin ayrıca İTÜ Arı Teknokent bünyesinde AR-GE ve analiz çalışmalarının yapıldığını söyleyelim. Ürünün ayrıca içerdiği arı ürünü sebebiyle alerjisi olan hassas kişilerde alerjik etki gösterebileceğini, tavsiye edilen günlük dozun aşılmaması gerektiğin ve bu dozun 4-10 yaş aralığındaki çocuklar için günde maks. 10 damla, 11 yaş ve üzeri yetişkinler için ise günde maks. 20 damla olarak etikette beyan edildiğini belirtelim.

Bu genel bilgiler sonrasında ürünün %15 oranında suda çözünür propolis içeren çeşidine bakıyoruz. Üründe %15 oranında saf propolis ile K2 ve D3 vitamini bulunuyor. Bu temel bileşenlerin yanında ekstraksiyon çözücüsü olarak su ve glikol yer alıyor. Üründe yer alan ham propolis su ve glikol çözeltisi içerisinde ekstrakte edilerek tüketime hazır hale getiriliyor. Üründe bu haliyle 10 damlada 60 mg. saf propolis ve 12,5 mcg. D3 vitamini ile 9,38 mg. K2 vitamini bulunuyor. Yetişkinler için önerilen 20 damlada ise 120 mg. saf propolis ve 25 mcg. D3 vitamini ve 18,75 mcg. K2 vitamini bulunuyor. Bu da alınan günlük dozlar çerçevesinde günlük D3 vitamininin %500’ünü, günlük K2 vitamininin ise %25’ini karşılamaya yetiyor. Ürün suda çözünür nitelikte olduğundan; su, süt veya meyve suyu gibi sıvılara karıştırılarak tüketilebilirken, pekmez, yoğurt gibi gıdalara katılarak da tüketimi sağlanabiliyor.
🔎BEE’O UP Propolis D3 ve K2 vitaminli %30 Propolis Damla İçindekiler: Saf Propolis (%30), K2 vitamini, D3 vitamini [Ekstraksiyon çözücüsü: Su, Etanol]

Ürünün diğer çeşidi olan %30 oranında propolis içeren çeşidine baktığımızda ise; ürünün suda çözünür ifadesi olmaması dikkat çekiyor. Gerek propolis oranı ve gerekse farklı ekstraksiyon çözücüsü kullanılması sebebiyle ürün su, süt veya meyve suyu gibi sıvılara katılarak tüketilemiyor. Fakat bunun yerine bal, pekmez veya yoğurt gibi gıdalarla karıştırılarak tüketimi sağlanabiliyor. Ürün içeriğinde %30 oranında saf propolis ile K2 ve D3 vitamini bulunuyor. Bu temel bileşenlerin yanında ekstraksiyon çözücüsü olarak su ve Etanol yer alıyor. Üründe yer alan ham propolis su ve etanol çözeltisi içerisinde ekstrakte edilerek tüketime hazır hale getiriliyor. Üründe bu haliyle 10 damlada 90 mg. saf propolis yanı sıra; diğer çeşitle benzer şekilde 12,5 mcg. D3 vitamini ile 9,38 mg. K2 vitamini bulunuyor. Yetişkinler için önerilen 20 damlada ise 180 mg. saf propolis yanı sıra yine diğer çeşitle benzer şekilde 25 mcg. D3 vitamini ve 18,75 mcg. K2 vitamini bulunuyor. Bu da alınan günlük dozlar çerçevesinde günlük D3 vitamininin %500’ünü, günlük K2 vitamininin ise %25’ini karşılamaya yetiyor.
🔎BEE’O UP Propolis D3 ve K2 vitaminli %15 Suda Çözünür Propolis Damla İçindekiler: Saf Propolis (%15), K2 vitamini, D3 vitamini [Ekstraksiyon çözücüsü: Su, Glikol]

Bu bir Editoryal içerik yayınıdır. Editoryal içerik yayınlarımız, firmaların talebi doğrultusunda belirlenen ürünlerin marketlerde/eczanelerde tarafımızca bizzat tespit edilerek incelenmesiyle oluşturulur. Sponsorlu içerik yayınları Gıda Dedektifi’nin bir gelir modeli olup, ücret karşılığında hazırlanmakta, öznel öneri ya da yorumlar içermeksizin tarafsız ve bağımsız yayıncılık ilkesinden ayrılmadan takipçilerimize sunulmaktadır.

gıda dedektifi


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri