Gündem Özel

Nestlé, ürünlerinin %60’ının sağlıksız olduğunu kabul etti!


Bugün dünyaca ünlü İngiliz gazetesi Financial Times’ta Judith Evans tarafından kaleme alınan bir makale tüm dünyada büyük etki yarattı. Makalede dünyanın en büyük gıda şirketlerinden Nestlé’nin global olarak ürettiği yiyecek ve içecek ürünlerinin %60’dan fazlasının “bir sağlık tanımına uymadığı” tespitinin yer aldığı şirket içi yazışmalar yer alıyordu. Yazışmalarda ayrıca şirketin bazı kategori ve ürünlerde ne olursa olsun sağlıklı tanımına uymayacak içeriklerin yer aldığı da ifade ediliyor.

Over Half of Nestlé's Traditional Packaged Food Is Not 'Healthy': Report

Avustralya sağlık derecelendirme sistemine göre yapılan değerlendirme kapsamında, evcil hayvan maması ve tıbbi beslenme harici ürünler arasında yapılan değerlendirmede ürünlerin sadece %37’sinin 3,5 ve üzeri derecelendirmeye sahip olarak “sağlıklı” kabul edilebildiği ortaya konuyor. Sunumda Nestlé gıda ürünlerinin yaklaşık %70’i, saf kahve hariç  – instant kahve olarak tanımlanabilecek 2’si bir arada ve 3’ü bir arada tarzı içeceklerin %96’sı ve şekerleme ve dondurma portföyündeki ürünlerin ise %99’unun sağlık eşiğini karşılayamadığı ifade ediliyor. Aynı sunumda Nestlé markalı süt ve süt ürünlerinin ile suların %82’sinin ise sağlık eşiğini karşıladığı belirtiliyor.

Financial Times yayımladı: Nestle'nin şirket içi yazışmaları ifşa oldu

Ortaya çıkan sunumda ürünler özelinde de çeşitli tespitler dikkat çekiyor. Buna göre, çilek aromalı Nesquik’i sütle karıştırmak üzere tasarlanmış olmasına rağmen renklendirici ve aroma vericilerin yanı sıra 14 gr. şeker içerdiği vurgulanıyor. Ürün bu içeriğine rağmen “kahvaltıda çocukları güne hazırlamak için mükemmel” olarak tanımlanıyor. Benzer şekilde portakal aromalı San Pellegrino isimli içecek 100 ml.’de 7,1 gr.’dan fazla şeker içeriğiyle sağlık puanlama sisteminden en kötü notu alıyor. Sunumda Nestlé’nin bu durumla ilgili olarak yaptığı tespitler de dikkat çekiyor. Buna göre şirket “Ürünlerimizde önemli iyileştirmeler yaptık fakat porföyümüz tüketici taleplerinin hızla arttığı ortamda çevresel sağlık tanımlarına karşı halen düşük performans gösteriyor” ifadeleriyle tüketicilerin yoğun taleplerine karşılık sağlıklı ürünler üretme konusunda yetersiz olduklarına dair özeleştiride bulunuyor. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri