Gündem Özel

TBMM Obezite Komisyonu 2,5 yıl çalışmanın ardından “seferberlik” çağrısı yaptı.


TBMM Obezite Alt Komisyonu dün 2,5 yıllık çalışmanın ardından Obezite ile Mücadele Raporunu yayınladı. Komisyon raporunda seferberlik çağrısı yaptı. Raporda obeziteyle mücadelede önemli ve ivedilikle uygulanması gereken öneriler yer aldı. Bu öneriler aslında 4,5 yıla yakın süredir farkındalık oluşturmaya çalıştığımız etiket okuma bilincinden abur cubur tüketiminin zararlarına, kantin yönetmeliğinin öneminden okullardaki beslenmenin önemine kadar birçok konuya da ışık tutuyor.

Güvenlik soruşturması teklifinin birinci bölümü kabul edildi - Son Dakika  Haberleri

Komisyonun obezite ile mücadele kapsamında vurguladığı; öğrencilere okullarda sağlıklı okul yemeği verilmesi önerisi dikkat çekiyor. Bu kapsamda halihazırda yürürlükte olan fakat uygulanmayan kantin yönetmeliğinin yanında, okullarda sağlıklı yemek verilmesi önerisi kulağa hoş gelse de; ekonomik olarak elini tüccar zihniyetine kaptırmış okul yönetimleri için uygulanabilirliği tartışmalıdır. Bu önerinin hayata geçmesi için ilk olarak okulların kantinlerden elde ettiği kira gelirine muhtaç kalmayacak şekilde finanse edilmesi, okullarda sağlıklı yemek verilmesine engel olabilecek lobilerin de uzaklaştırılması gerekiyor.Bunun yanında komisyon içeceklerdeki şeker miktarının azaltılmasını öneriyor.

Obezite ile Mücadele Komisyonu'nda gıda reklamları için çarpıcı öneri!

Özellikle çocuklara yönelik meşrubat ve meyveli içeceklerde dikkat çeken çok yüksek şeker oranının azaltılmasının obezite ile mücadelede önemine vurgu yapan raporda; beyaz ekmek tüketimi yerine de tam buğdaylı ve tahıllı ekmek tüketimi önerisi getiriliyor. Raporda ayrıca yüksek kaloriye sahip ürünlerden yüksek vergi alınması önerisi getiriliyor.Bunun yanında TV programlarında fazla yemeğin teşvik edilmemesi, yağ ve tuz oranı yüksek ürün reklamlarının denetlenmesi ve abur cubur ürünlerinin özendirilmemesi de öneri olarak yer alıyor.

TBMM Komisyonu: Sağlıksız gıdaların vergisi arttırılmalı - Sputnik Türkiye

Söz konusu komisyon raporu getirdiği önerilerle obezite ile mücadelenin haritasını çizse de; yürürlükte olan mevzuatın bile uygulanması hususunda bunca eksikliğin olduğu bir ortamda ümit veriyor fakat bu önerilerin stratejik olarak ciddi anlamda desteklenmesi gerekiyor. Biz bu anlamda sorumluluğumuzun bilincinde, etiket okuma farkındalığını yaygınlaştırmak üzere sizlerin desteğiyle obeziteyle mücadele kapsamında elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri