Kuruyemiş ve Kurumeyve

Tadım Fıstıxx Acı Baharatlı Kızarmış Yer Fıstığı


Endüstrileşmenin etkisiyle kuruyemişlerde de yeni çeşit ürünler gün geçtikçe raflarda daha fazla yer alıyor. Temel olarak yer fıstığı içeren bu ve benzeri ürünlerde çoğunlukla ilave bitkisel yağlar, çeşniler, aroma vericiler ve renklendirici gibi çeşitli bileşenler ve katkı maddeleri bulunuyor. Bu kapsamda Tadım markasıyla satışa sunulan Fıstıxx Acı Baharatlı Yer Fıstığı ürününü inceleyeceğiz. Ürün 180 gr.’lık paketlerde satışa sunuluyor.

Üründe ilk 3 sırada; Yer fıstığı, Bitkisel yağ ve Acı baharatlı çeşni olduğunu görüyoruz. Arjantin’den ithal edilerek ülkemizde paketlendiği anlaşılan yer fıstığının üründeki oranı tam olarak beyan edilmiyor. Ürün bunun yanında bitkisel yağ ilavesi olarak Pamuk yağı içeriyor. Bu haliyle 100 gr.’da yer fıstığının da etkisiyle 47,8 gr. yağ içeren üründe, doymuş yağ miktarı ise 8,9 gr. olarak beyan ediliyor. Ürün firmanın beyanına göre Trans yağ içermiyor.

Ürüne özelliğini veren Acı baharatlı çeşninin oranı tüketiciye beyan edilmiyor. Bu haliyle ne üründeki yer fıstığı oranını ne de acı baharatlı çeşni oranını biliyoruz. Çeşni içeriğine baktığımızdaysa; ilk 3 sırada Tuz, Buğday unu ve Doğal aroma vericiler olduğunu görüyoruz. Üründeki doğal aroma vericilerin çeşidi ve içeriği de tüketiciye beyan edilmiyor. Çeşni içinde %0,5 yani binde 5 oranında yer alan baharatlar ise acı kırmızı biber tozu, soğan tozu ve kırmızı biber tozu olarak sıralanıyor.

Ürün bu temel bileşenlerin yanında sofra şekeri, nişasta bazlı bir tür glikoz şurubu olan dekstroz ve acı biberli görünmesi adına renklendirici olarak paprika ekstraktı içeriyor. Üründe aroma arttırıcı katkı maddesi, palm yağı türevleri veya koruyucu bileşen yer almıyor.
Ürün bu haliyle tek pakette 1065 kcal gibi yüksek bir kalori içeriyor. Ürünün tek paketinde 86 gr. yağ, 23 gr. karbonhidrat ve bu karbonhidrata karşılık 18,7 gr. lif içeriyor. Yüksek oranda yer fıstığından gelen lifin yanı sıra; 180 gr.’lık tek pakette yine yer fıstığı kaynaklı 40 gr. protein bulunuyor. Ürün ayrıca tek pakette 3,6 gr. tuz içermektedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Yer fıstığı, Bitkisel yağ (Pamuk), Acı baharatlı çeşni (Tuz, Buğday unu, Doğal aroma vericiler, Baharatlar (%0,5) [Acı kırmızı biber tozu (%0,2), Soğan tozu, Kırmızı biber tozu], Şeker, Renklendirici (Paprika ekstraktı), Dekstroz
🔎Tadım Fıstıxx Acı Baharatlı Yer Fıstığı Besin Değerleri
👉Enerji 1065 kcal
👉Karbonhidrat 23 gr.
👉Yağ 86 gr.
👉Protein 40 gr.
👉Lif 18,7 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (180 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri