Çikolata ve Gofret

Ülker 9 Kat Tat Fındık Kremalı Gofret


Yıllar önce incelediğimiz ve o zamanki ismiyle – Ülker 9 Kat Fındıklı Kremalı Gofret incelemesini güncel ismi ve içeriği üzerinden tekrarlıyoruz. Ülker 9 Kat Tat ismiyle raflarda yer alan ürün halihazırda 39 gr.’lık paketlerde satılıyor. Ürün temel olarak aralarında fındık kreması bulunan 9 kat gofretten oluşuyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk sırada Şeker olduğunu görüyoruz. Üründe 100 gr.’da 65 gr. karbonhidrat bulunurken bunun yaklaşık 37 gramı ilave şeker olarak dikkat çekiyor. Bu da 39 gr.’lık tek pakette 15 gr. yani yaklaşık 7 tane küp şekere denk geliyor. Üründe bu şeker yüküne karşılık lif oranı ise 100 gr.’da 2,1 gr. yani 39 gr.’lık tek pakette 0,9 gr. olarak dikkat çekiyor. Bu haliyle üründen alınan kalorinin %28,8’inin ilave şekerden geldiğini gösteriyor. Ürünün düşük lif içermesi ise alınan şekerin hızla kana karışmasının bir göstergesi ve bu da kısa sürede açlığa ve yeniden yeme isteğine sebep olabiliyor.

Ürün içeriğinde şekerden sonra sırasıyla Buğday unu ve Bitkisel yağlar bulunuyor. Üründe bitkisel yağ olarak sırasıyla Hindistan Cevizi yağı ve Palm yağı mevcut. Bu da üründeki doymuş yağ oranının yüksek olmasına sebep oluyor – ki her iki bitkisel yağ da doymuş yağ oranının yüksekliğiyle bilinen yağlar olarak dikkat çekiyor. Buna göre ürünün 100 gr.’da içerdiği 25 gr. yağın 17 gramı doymuş yağdan ibarettir. Üründe bu haliyle 39 gr.’lık tek pakette 9,9 gr. yağ bulunurken, bunun 6,7 gramı doymuş yağ olarak hesaplanıyor. Buna göre üründen alınan kalorinin %29,4’ü doymuş yağdan geliyor.

Üründe bu temel bileşenlerin yanında %5,4 oranında fındık püresi ve %2 oranında yağı azaltılmış kakao tozu bulunuyor. Üründe buna göre 39 gr.’lık tek adette 2,1 gr. fındık yer alıyor. Üründe ayrıca süt bileşeni olarak sırasıyla peynir altı suyu tozu ve yağsız süt tozu bulunuyor. Ürün emülgatör olarak soya lesitini ve aroma verici içeriyor. Üründeki aroma verici içeriği tüketiciye beyan edilmiyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Şeker, Buğday unu, Bitkisel yağ (Hindistan Cevizi, Palm), Fındık Püresi (%5,4), Nişasta, Yağı azaltılmış Kakao tozu (%2), Peynir altı suyu tozu, Yağsız süttozu, Emülgatör (Soya Lesitini), Tuz, Yumurta, Aroma verici, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Kabartıcı (Amonyum Hidrojen Karbonat)
🔎Ülker 9 Kat Tat Fındık Kremalı Gofret Besin Değerleri
👉Enerji 200 kcal
👉Şeker 15 gr.
👉Yağ 9,75 gr.
👉Protein 2,3 gr.
👉Lif 0,82 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (39 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri