Bal ve Arı Ürünleri, Editoryal İçerik, İlave Şekersiz

BEE’O Arı Ekmeği


Anadolu’nun eşsiz coğrafyasında üretilen arı ürünlerinin besin değerleri ise dünyada ilk sırada yer alıyor. Öyle ki, Anadolu ham balı ve Anadolu propolisi başta olmak üzere, birçok farklı arı ürünüyle Türkiye adından çokça söz ettirmeye başladı. Bu bağlamda; dünyada birçok saygın kuruluştan inovasyon ödülü alan, ulusal ve uluslararası ödül sayısını 32’ye yükselten Bee’o markasının Arı Ekmeği ürününü inceleyeceğiz. Bu paylaşımda Arı Ekmeği’ne ilişkin başka hiçbir yerde bulamayacağınız analiz verilerini de sunacağız.

İlk olarak belki de birçok kişiye yabancı gelen üründen; Arı Ekmeğinden bahsetmek gerekiyor. Arı ekmeği, aynı zamanda Perga olarak da bilinen bir arı ürünü. Polenin arılar tarafından fermente edilmiş hali olarak tanımlanabilir. Öyle ki, arı ekmeği çiçeklerde yer alan polenin dış zarının arının kendi enzimleriyle sindirilip bütün besin içeriğinin açığa çıktığı halidir. Aslen; enzimlerle zarın parçalanması bir fermentasyon işlemi olup, bu fermentasyonda yararlı bakteriler gelişmektedir. Bu yönüyle arı ekmeği probiyotik özellik göstermektedir.

Arı ekmeği bileşiminde Lactobacillus bakterileri bulunur. Bu bakteriler aynı zamanda en faydalı probiyotik gıdalardan olan yoğurtta da yer almaktadır. Yine Anadolu’nun bir geleneksel gıdası olan yoğurt ile, Anadolu’nun eşsiz coğrafyasında üretilen arı ürünleri aslında hepimiz için birer şifa kaynağıdır. Bu şifa kaynağının temelinde de probiyotikler yer alıyor.

Arı ekmeği, sadece probiyotik özelliğiyle değil; içerdiği protein, vitamin ve mineral içeriğiyle de dikkat çekiyor. Öyle ki, Arı ekmeği yüksek oranda proteinin yanısıra çok sayıda vitamin ve mineral içeriyor. Arı ekmeğinde sırasıyla; A,B1, B2, B3, B6, B12, C, E, D ve K vitaminleri yer alıyor. Bunun yanısıra, Fosfor, Potasyum, Kalsiyum, Sodyum, Magnezyum, Demir ve Çinko gibi mineralleri de içeriyor. Ayrıca Folik asit ve Karoten içeriyor. Arı Ekmeği Perga’yla ilgili daha geniş bilgiye aşağıdaki bilimsel kaynaktan erişebilirsiniz. İTÜ onaylı analiz raporu verileri de yine aşağıda sizlere sunulmuştur. #NeYediğiniziBilin

🔎Arı Ekmeği “Perga” Besin Değerleri
👉Enerji 246 kcal
👉Karbonhidrat 35 gr.
👉Protein 21 gr.
👉Fosfor 530 mg.
👉Potasyum 58 mg.
👉Kalsiyum 225 mg.
👉Çinko 8,7 mg.
👉Bakır 1,4 mg.
👉Demir 14 mg.
👉Nikel 0,45 mg.
👉B1 vitamini 0,94 mg.
👉B3 vitamini 15,7 mg.
👉B2 vitamini 1,86 mg.
👉B6 vitamini 0,9 mg.
👉B5 vitamini 2,8 mg.
👉Folik asit 0,52 mg.
👉Biotin 0,03 mg.
👉C vitamini 35 mg.
👉Karoten 9,5 mg.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. üzerinden verilmiştir.

Bu bir Editoryal içerik yayınıdır. Editoryal içerik yayınlarımız, firmaların talebi doğrultusunda belirlenen ürünlerin marketlerde/eczanelerde tarafımızca bizzat tespit edilerek incelenmesiyle oluşturulur. Sponsorlu içerik yayınları Gıda Dedektifi’nin bir gelir modeli olup, ücret karşılığında hazırlanmakta, öznel öneri ya da yorumlar içermeksizin tarafsız ve bağımsız yayıncılık ilkesinden ayrılmadan takipçilerimize sunulmaktadır.

GIDA DEDEKTİFİ


Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri