Gündem Özel

Türkiye ve Mısır’dan Avrupa’ya ithal edilen meyvelerde yüksek oranda pestisit ve yasaklı madde tespit edildi.


İspanya’da La Unio olarak bilinen Çiftçiler Birliği önceki gün yayınladığı raporunda Avrupa Birliği’ni Türkiye ve Mısır’dan ithal edilen meyve ve sebzelerle ilgili uyardı. Çiftçiler Birliği, son günlerde Valencia’da faaliyet gösteren bazı ticari operatörlerin Mısır’dan satın alınan portakalları Valencia portakalı olarak yeniden etiketlendiğini bildirdi. Bu nedenle, Tarım Bakanlığı’ndan gerçekleri araştırmasını ve incelemesini istedi. Çiftçiler Birliği bunun yanı sıra: bizi de ilgilendiren çok çarpıcı tespitlerde bulundu.

Rapora göre bu yıl 166 farklı meyve ve sebze sevkiyatında tespit edilen pestisit kalıntısı ve yasaklı maddenin 94’ünün Türkiye’den, 30’unun ise Mısır’dan ithal edilen ürünlerde tespit edildiğini belirtti. Bu tespiti çerçevesinde La Unio; Avrupa Birliği’ni Türkiye ve Mısır’dan meyve ve sebzeler üzerinde “sıkı denetimler ve özel gözetim planları” yürütmeye çağırdı. La Unio’ya göre sadece Mayıs ayında İspanya’ya gelen ürünleden 72’sinde klorpirifos, metil klorpirifos veya proklorazin aktif maddelerinin tespit edildiğini ve bu sevkiyatların reddedildiği belirtiliyor.

Ayrıca birlik zararlıların tespiti ve yasaklı maddelerin kullanımı için Türkiye ve Mısır gibi yüksek oranda sevkiyat reddi alan ülkelerle ilgili denetim yüzdelerini arttırmayı teklif etti. Mevcut sistemde Türkiye’den gelen mandalinaların %10’u, portakalların ise %5’i rastgele seçilerek kontrolden geçiyor. Birlik kontrolleri arttırarak Avrupa narenciye pazarına giren tehlikeyi azaltmayı öneriyor. Ayrıca birlik tarafından Türkiye ve Mısır gibi ülkelerin Avrupa Birliği’nde üretilen tarım ürünlerinin çok zorlu standartları karşılayarak üretildiğini, ithal edilen ürünlerde de bu standartların arandığını ve bu gerekliliğin önemini bir türlü anlamadığını ifade ediliyor. Birliğin bir diğer önerisi ise üçüncü ülkelerden yapılan ithalatın gerekirse yasaklanması yönündedir. Bizim aklımız gelen soru ise acaba Avrupa’dan reddedilerek dönen bu meyve ve sebzeler bugün kimlerin sofrasında, kimlerin yemeğindedir? #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri