Krema Sos ve Ezmeler

Çotanak Ballı Fındık Ezmesi


Birkaç yıldır raflarda görmeye başladığımız ve bizim de 2017 yılında incelemesini yaptığımız Çotanak Ballı Fındık Ezmesi’ni güncel içeriğiyle tekrar inceliyoruz. Ürün 200 gr.’lık cam kavanozlarda satılıyor. Ürün üzerinde “%70 fındık, %20 bal, tahin ve süt” ifadeleri özellikle vurgulanırken, ilave edilen bitkisel yağlardan burada bahsedilmiyor. Üründe %70 gibi yüksek bir oranda fındık bulunuyor. Bu da 200 gr.’lık tek kavanozda 140 gr. fındık olduğunu gösteriyor.

Ürün içeriğine baktığımızda fındık yanı sıra üründe %20 oranında bal bulunduğunu görüyoruz. Ürün bu haliyle ilave şeker yerine bal içeriyor. Ürünün 100 gr.’da baldan kaynaklı 26,9 gr. Karbonhidrat içerdiğini ve bunun da 20 gr.’lık tek porsiyonda 5,4 gr. karbonhidrata karşılık geldiğini söyleyelim. Ürünün bu karbonhidrat yüküne karşılık ne kadar lif içerdiği ise tüketiciye etikette beyan edilmiyor.

Üründe bu temel bileşenler yanında Bitkisel yağ olarak Hindistan Cevizi ve Aspir yağı içerdiğini görüyoruz. Fındıktan gelen yağın yanı sıra ilave edilen bu yağlarla birlikte ürünün 100 gr.’da 50,3 gr. yağ içerdiğini görüyoruz. Bu yağın sadece 8,6 gr.’lık kısmının doymuş yağ olması, üründe doymamış yağ oranının yüksekliği ise gerek fındık gerekse aspir yağının bir özelliği olarak öne çıkıyor. Üründe doymuş yağ oranı yüksek olan palm yağı ise bulunmuyor.

Üründe ayrıca %2 oranında tahin ve %2 oranında yağsız süt tozu bulunuyor. Üründe bunların yanı sıra herhangi bir koruyucu, tatlandırıcı, aroma verici veya renklendirici katkı maddesi bulunmuyor. Ürün bu haliyle 20 gr.’lık tek porsiyonda 121 kcal enerji veriyor. Üründe 5,4 gr. karbonhidrat, 10 gr. yağ ve 2,1 gr. protein bulunuyor. Üründe doymuş yağ oranı ise tek porsiyonda 1,7 gr. olarak hesaplanıyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Fındık (%70), Bal (%20), Bitkisel yağ (Hindistan Cevizi, Aspir), Tahin (%2), Yağsız süt tozu (%2)
🔎Çotanak Ballı Fındık Ezmesi Besin Değerleri
👉Enerji 121 kcal
👉Karbonhidrat 5,4 gr.
👉Yağ 10 gr.
👉Protein 2,1 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (20 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri