Çikolata ve Gofret

Eti Hoşbeş Muzlu Kremalı Gofret


Uzun süredir raflarda olan fakat son dönemde yenilenen içeriğiyle ambalajları dikkatimizi çeken Eti Hoşbeş Muzlu Kremalı Gofret ürününü inceliyoruz. Ürün ambalajında Yeni gofret yaprağı ve muzlu krema ifadesi yer alıyor. Üründe %68 oranında muzlu krema ve %32 oranında gofret yaprağı bulunuyor. Ürünün 120 gr.’lık paketlerde satıldığını söyleyelim.

İlk olarak %68 oranında muzlu krema içeriğine bakalım. Tabi bu oran ilk bakışta üründe yüksek oranda muz olduğunu ima ediyor gibi gözükse de, muzlu krema içeriğinde sadece %0,5 yani binde 5 oranında muz olduğunu söylememiz gerekiyor. Bu da toplam üründeki muz oranının sadece %0,03 yani binde 3 düzeyinde olduğunu gösteriyor.

Muzlu krema içeriğinde ilk sırada Şeker yer alırken, şekerin yanı sıra glikoz şurubu da bulunuyor. Kremada Hindistan cevizi yağının yanı sıra; Ayçiçek ve Pamuk yağı yer alıyor. İlginç bir detay; ürün Palm yağı içermiyor. Bu da uzun süredir görmediğimiz ve içeriği defalarca okumamıza sebep olan bir anektod olarak dikkat çekiyor. Fakat üründe kullanılan hindistan cevizi yağının etkisiyle doymuş yağ oranı yine de bir hayli yüksek. Öyle ki, 100 gr. üründe bulunan 22 gr. yağın 19 gramının doymuş yağ olduğunu söyleyelim. Bu da üründen alınan kalorinin %35 gibi yüksek oranının doymuş yağdan geldiğini gösteriyor. Muzlu kremada ayrıca muz rengine yakın bir renk vermesi adına beta karoten renklendirici olarak kullanılmış. Kremada ayrıca içeriğini bilmediğimiz aroma vericiler yer alıyor.

Gofret yaprağına geldiğimizde de ilk 3 sırada; Buğday unu, Malt ekstraktı ve Nişasta olduğunu görüyoruz. Burada da yağ olarak hindistan cevizi yağı tercih edilmiş ve Palm yağı bulunmuyor. Gofret yaprağı ilginç bir şekilde ilave şeker de içermiyor. Emülgatör olarak ayçiçek lesitininin tercih edildiği üründe ayrıca MSG ile benzer etkilere sahip olduğu bilinen maya ekstraktı da yer almaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Muzlu Krema (%68) [Şeker, Hindistan Cevizi yağı, Süt tozu, Glikoz şurubu, Peynir altı suyu tozu, Buğday unu, Bitkisel yağ (Ayçiçek, Pamuk), Muz tozu (%0,5), Renklendirici (Beta Karoten), Aroma vericiler, Tuz], Gofret yaprağı (%32) [Buğday unu, Malt ekstraktı, Nişasta, Kakao, Tuz, Emülgatör (Ayçiçek lesitini), Hindistan Cevizi yağı, Kabartıcılar (Sodyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Asit Pirofosfat, Amonyum Hidrojen Karbonat), Maya esktraktı]
🔎Eti Hoşbeş Muzlu Kremalı Gofret Besin Değerleri
👉Enerji 585,6 kcal
👉Şeker 44,4 gr.
👉Yağ 26,4 gr.
👉Protein 7,1 gr.
👉Lif 1,9 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (120 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri