Kefir Ayran ve Boza

Pınar Çilekli Kefir


Daha önce farklı markalara ait meyveli ve aromalı, dolayısıyla şeker ve katkı maddeleri içeren kefir ürünlerini incelemiştik. Şimdi de 200 ml.’lik kutularda satılan Pınar Kefir ürününü inceleyeceğiz. Üründe kefir kültürü yanı sıra çeşitli probiyotik organizmalar bulunuyor. Ürün ambalajı üzerinde “Tatlandırıcı içermez” ifadesi açıkça tüketicide olumlu bir algı bıraksa da; üründe ilave sofra şekeri bulunuyor. Bu ifade genelde tatlandırıcı katkı maddeleri için kullanılıyor.

Ürün içeriğinde baktığımızda %87,5 oranında Pastörize İnek sütü içerdiğini görüyoruz. Ürün temelde inek sütü yanı sıra kefir kültürü ve probiyotik organizmalar içeriyor. Üründe bu temel içeriğin yanında çilekli sos ve çeşitli ilave bileşenler yer alıyor. Ürün %12,5 oranındaki Çilekli sos içeriğinde ilk 3 sırada Şeker, Su ve Çilek püresi içeriyor.

Çilekli sos içeriğindeki çilek püresi oranı %6 olarak görülyüor – ki bu da üründe sadece %0,75 yani binde 7,5 oranında çilek püresi olduğunu gösteriyor. Ürün bu haliyle 200 ml.’lik tek şişede 1,5 gr. çilek püresi içermektedir. Hal böyleyken üründeki yoğun çilek kokusu ve tadı içeriğini bilmediğimiz aroma vericiden gelirken, üründe çilekli bir kefire yakın rengi vermek adına da siyah havuç suyu konsantresi kullanıldığını görüyoruz. Üründe bunun yanı sıra modifiye nişasta ve asitlik düzenleyici olarak sitrik asit bulunuyor. Ürün koruyucu katkı maddesi içermiyor.

Ürünün kalori değerlerine ve şeker içeriğine baktığımızdaysa sütten gelen 4 gr. karbonhidrat haricinde 100 ml.’de üründe yaklaşık 5,5 gr. ilave şeker olduğu anlaşılıyor. Bu da 200 ml.’lik tek şişede 11 gr. yani yaklaşık 5 tane küp şeker kadar ilave şeker olduğunu gösteriyor. Üründe ilave şekerden gelen kalori oranı %32 olarak hesaplanıyor. Üründe tek şişede sütten gelen 4,2 gr. yağ ve yine sütten gelen 5,4 gr. protein bulunuyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Pastörize İnek sütü (%87,5), Çilekli sos (%12,5) [Şeker, Su, Çilek püresi (%6), Modifiye nişasta, Aroma verici, Siyah havuç suyu konsantresi, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit)], Kefir kültürü, Probiyotik organizmalar (Bifidobacterium Lactis, Lactobacillus Acidophilus)
🔎Pınar Çilekli Kefir Besin Değerleri
👉Enerji 136 kcal
👉Şeker 19,2 gr.
👉Yağ 4,2 gr.
👉Protein 5,4 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (200 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri