Hazır Yemek

Levent Börek Dondurulmuş Peynirli Su Böreği


Son dönemlerde özellikle İstanbul’da açtığı şubelerle dikkat çeken börek dükkanlarından biri olan Levent Börek’e ait dondurularak paketlenmiş %100 pişmiş peynirli su böreğini inceleyeceğiz. Dükkanlarda servis edilen ürünle aynı ürün olan dondurulmuş ürün 500 gr.’lık paketlerde satılıyor. Paketi 250 gr.’lık 2 porsiyon olarak kabul ederek incelemeye başlıyoruz.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Buğday unu, Su ve Kaşar peyniri olduğunu görüyoruz. Üründe %26 oranında kaşar peyniri yer alıyor – ki bu da 500 gr.’lık tek pakette 130 gr. kaşar peynirine denk geliyor. Bu da tek porsiyonda 65 gr. peynir demek oluyor. Üründe piyasada çokça yer alan eritme peynirlerden değil, kaşar peyniri kullanıldığı beyanını da özellikle vurgulamak gerekiyor. Ürün içeriğindeki buğday ununun içerdiği gluten ve kaşar peynirinin etkisiyle 250 gr.’da 21,6 gr. gibi yüksek oranda protein içeriyor.

Üründe bu temel içeriklerinden yanında bitkisel susuz yağ – yani endüstriyel margarin ilavesi olduğunu görüyoruz. Bunların çoğunlukla palm yağı, palm çekirdeği yağı ve türevleri içerdiğini görüyoruz. Üründe tam hidrojenize palm yağı ve tam hidrojenize palm çekirdeği yağı gibi doymuş yağ oranı yüksek yağ çeşitleri yer alıyor. Ürün bunların yanında sırasıyla pamuk yağı, kanola yağı ve ayçiçek yağı da içeriyor. Bu haliyle ürün 250 gr.’da içerdiği 33 gr.’lık toplam yağın 20 gr.’lık kısmının doymuş yağ olduğunu da özellikle belirtmek gerekiyor. Bu haliyle üründen alınan kalorinin %30’unun doymuş yağdan geldiğini hesaplıyoruz. Üründe %1’den daha az oranda sade yağ bulunduğunu da ayrıca söyleyelim.

Ürün bunların yanında yumurta, mısır nişastası ve tuz içeriyor. Ürünün 250 gr.’lık tek porsiyonu tam 597,5 kcal enerji verirken, tek porsiyonda 55 gr. Karbonhidrata karşılık 5 gr. lif bulunuyor. Üründe ayrıca tek porsiyonda 2,5 gr. gibi yüksek oranda tuz bulunduğunu da söylemek gerekiyor. Bu haliyle ürünün tek porsiyonundan alınan kaloriyi yakmak için yaklaşık 85 dk. durmadan koşmak gerekiyor. Aynı kalori yürüyerek ise yaklaşık 2 saat yürümek gerekmektedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Buğday unu, Su, Kaşar peyniri (%26), Bitkisel susuz yağ (Değişen miktarlarda bitkisel yağlar ve türevleri ve tam hidrojenize palm yağıları ve türevleri, palm çekirdeği yağı ve türevleri, kısmi ve tam hidrojenize palm çekirdeği yağı ve türevleri, pamuk yağı, kanola yağı, ayçiçek yağı), Yumurta, Mısır nişastası, Tuz, Sade yağ
🔎Levent Börek Dondurulmuş Peynirli Su Böreği Besin Değerleri
👉Enerji 597,5 kcal
👉Karbonhidrat 58 gr.
👉Yağ 33 gr.
👉Protein 21,6 gr.
👉Lif 5 gr.
👉Tuz 2,5 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket 250 gr. ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri