Sakız ve Şekerleme

Olips Portakal ve Limon Aromalı Bonbon Şekerleme


Çok uzun yıllardır piyasada yer alan fakat Mondelez International firmasına ait Kent Gıda tarafından üretilen Olips Limon ve Portakal aromalı bonbon şekerlemeyi inceleyeceğiz. Ürünü 462 gr.’lık paketi üzerinden etiket verileriyle inceliyoruz. Ürünün tek adedinin yaklaşık 2 grama denk geldiğini fakat pakette adet miktarının yazmadığını söyleyelim.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada aslında ürünün temel içeriğini öğreniyoruz; Şeker, Glikoz şurubu ve Hacim arttırıcı içeren ürün 100 gr.’da 95 gr. Karbonhidrat içeriyor – ki bunun 74 gramı basit şeker olarak tabir ettiğimiz sofra şekeri ve kısmen de glikoz şurubundan geliyor. Üründe ayrıca hacim arttırıcı olarak kullanılan Ksilitol’ün etkisiyle 4,6 gr. Şeker alkolü yani Poliol bulunuyor. Üründe bu şeker yüküne karşılık tabii ki lif varlığı yok, bu haliyle üründen alınan şekerin direkt olarak kana karıştığını söylemek gerekiyor. Tek adet ürünün 2 gr. olarak kabul edersek, tek Olips tükettiğinizde 1,5 gr. basit şekeri – sofra şekeri ve glikoz şurubu olarak vücudunuza almış oluyorsunuz. Bu da 3 adet Olips tükettiğinizde yaklaşık 2 adet küp şeker tüketmeye denk geliyor.

Üründe bunların yanı sıra %0,3 yani binde 3 oranında Meyve suyu konsantresi bulunuyor. Portakal ve limon suyu konsantrelerinin yanı sıra ürün portakal ve limon aroma vericileri içeriyor. Üründeki aroma verici katkı maddeleri tüketiciye açıkça beyan edilmiyor. Üründe ayrıca 100 gr.’da 330 mg. olacak şekilde C vitamini ilavesi bulunuyor. Bu da tek adet şekerlemede yaklaşık 6,6 mg. C vitaminine denk geliyor. Ürün bunların yanı sıra asitlik düzenleyici olarak sitrik asit, renklendirici olarak karotenler ve koruyucu olarak potasyum sorbat içeriyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Şeker, Glikoz şurubu, Hacim arttırıcı (Ksilitol), Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), C vitamini, Meyve suyu konsantreleri (%0,3) [Portakal, Limon], Aroma vericiler, Renklendirici (Karotenler), Koruyucu (Potasyum Sorbat)
🔎Olips C vitaminli Bonbon Şekerleme Besin Değerleri
👉Enerji 7,5 kcal
👉Şeker 1,5 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
👉C vitamini 6,6 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (2 gr.) ürün için verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri