Krakerler

Ülker Simit Kraker


Uzun yıllardır piyasada yer alan çubuk krakere bir alternatif olarak piyasaya sürülen yeni bir ürünü inceleyeceğiz; Ülker Simit Kraker. Ürün 41 gr.’lık ambalajlarda satılıyor.

Ürün içeriğinde ilk 3 sırada; Buğday unu, Susam ve Bitkisel yağ olarak Palm yağı yer alıyor. Ürün 100 gr.’da 15 gr. yağ içeriyor – ki bu da 41 gr.’lık tek pakette 6,2 gr. yağ demek oluyor. Bu yağın ise 2,1 gramının ise doymuş yağdan ibaret olduğunu söyleyelim. Üründeki yağın kısmen susamdan da geldiğini söylemek gerekiyor. Üründeki susam oranı ise tüketiciye beyan edilmiyor. Ürün bu temel bileşenlerin yanında yine oranı bilinmeyen peynir tozu ve ilave sofra şekeri ile invert şeker şurubu içeriyor. Ürün 100 gr.’da 3,1 gr. şeker içeriyor – bunun önemli bir kısmı da ilave şekerlerden geliyor. Üründe tek paketteki şeker miktarı ise 1,3 grama denk geliyor. Üründeki tuz oranının ise 100 gr.’da 2,7 gr. – tek pakette ise 1,1 gr. olduğunu söyleyelim.

Üründe bunların yanı sıra malt ekstraktı ve içeriği bilinmeyen aroma vericiler bulunuyor. Bir diğer adıyla arpa malt şurubu olarak bilinen malt ekstraktı, yaklaşık %65 maltoz içeren maltlanmış arpadan ekstraksiyon ile işlenen rafine edilmemiş bir tatlandırıcı olarak tanımlanıyor. Malt şurubu koyu kahverengi, kalın ve yapışkan kıvamıyla endüstriyel ürünlerde kullanılıyor. Üründe ayrıca içeriği bilinmeyen aroma vericiler yer alıyor. Birden fazla çeşitte kullanıldığı anlaşılan aroma vericilerin “ne aroması” verdiği ise bilinmiyor.

Ürün bu haliyle 41 gr.’lık tek pakette 184 kcal enerji veriyor. Tek paket üründe 26,2 gr. Karbonhidrat, 6,2 gr. yağ ve 4,9 gr. protein bulunuyor. Ürün tek pakette 1,5 gr. lif içeriyor. Üründe koruyucu katkı maddesi bulunmuyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Buğday unu, Susam, Bitkisel yağ (Palm), Peynir tozu, Tuz, Şeker, Nişasta, İnvert şeker şurubu, Malt ekstraktı, Kabartıcılar (Sodyum Hidrojen Karbonat, Disodyum Difosfat, Amonyum Hidrojen Karbonat), Asitlik Düzenleyici (Sodyum Hidroksit), Emülgatör (Soya Lesitini), Aroma vericiler
🔎Ülker Simit Kraker Besin Değerleri
👉Enerji 184 kcal
👉Karbonhidrat 26,2 gr.
👉Yağ 6,2 gr.
👉Protein 4,9 gr.
👉Lif 1,5 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (41 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri