Editoryal İçerik, Gıda Takviyesi, Özel İnceleme

Ocean Microfer Lipomozal Demir içeren Takviye Edici Gıda


Özellikle çocuklarda takviye edici gıda olarak kullanılan demir ürünlerinden birini – Orzax firması tarafından geliştirilen Ocean Microfer Lipomozal Demir içeren takviye edici gıda niteliğindeki şurup ürününü inceleyeceğiz. Ürün 250 ml’lik şişelerde satılıyor. Ürünün içeriğindeki üzüm pekmezi ile tatlandırıldığını, ilave şeker veya tatlandırıcı içermediğini söyleyelim.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Deiyonize su, Üzüm pekmezi ve Lipofer bulunduğunu görüyoruz. Lipofer, lipozomal formda lipofer adıyla patentlenmiş bir demir kaynağıdır ve demir kaynağı olarak ferrik pirofosfat kullanılmıştır İspanya’da Lipotech şirketler grubunun Lipofoods firması tarafından üretilmektedir. Bu ham madde Türkiye’ye ithal edilerek Türkiye’de geliştirilen bu üründe kullanılmaktadır. Lipoferin teknolojisine bakacak olursak Lipofer içeriğinde bulunan demirin fosfolipit yapıda ve nano boyutta kapsüller içiresine alınmasıyla üretilir. Bu şekildeki kapsüllere lipozom adı verilir.

Fosfolipit yapıdaki bu kapsüller hücre zarımız ile aynı yapıdadır ve ayçiçeği lesitininden elde edilir.. Bu kapsüller hücre zarı ile aynı yapıda olduğu için de demirin doğrudan hücre içerisine girmesini sağlar. Bu da daha önce C vitamini ve şimdi demir örneğinde olduğu gibi vitamin ve minerallerin direkt olarak hücreye taşınmasına olanak sağlar. Hücre zarlarımızı oluşturan fosfolipid yapıyla aynı olan lipozomlar basit tabiriyle insan hücresine benzer olarak geliştirilmiş özel taşıma küresi olarak tanımlanabilir. Üründe bu haliyle 2,5 ml.’lik tek dozda 10 mg. demir kaynağı bulunmaktadır. Ürün süt ve süt ürünlerinden elde edilmiş herhangi bir yardımcı bileşen içermemektedir. Üründe saydığımız temel bileşenlerin yanı sıra Kıvam arttırıcı olarak Ksantan gam ve Koruyucu olarak Potasyum Sorbat ve Sodyum Benzoat gibi katkı maddeleri yer almaktadır. #NeYediğiniziBilin


🔎İçindekiler: Deiyonize su, Üzüm pekmezi, Lipofer (Mısır nişastası, Ferrik prifosfat, Hidroksipropoli metilselüloz, Lesitin), Kıvam arttırıcı (Ksantan gam), Koruyucu (Potasyum Sorbat, Sodyum Benzoat)

Bu bir Editoryal içerik yayınıdır. Editoryal içerik yayınlarımız, firmaların talebi doğrultusunda belirlenen ürünlerin marketlerde/eczanelerde tarafımızca bizzat tespit edilerek incelenmesiyle oluşturulur. Editoryal içerik yayınları Gıda Dedektifi’nin bir gelir modeli olup, ücret karşılığında hazırlanmakta, öznel öneri ya da yorumlar içermeksizin tarafsız ve bağımsız yayıncılık ilkesinden ayrılmadan takipçilerimize sunulmaktadır.

gıda dedektifi


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri