Süt ve Sütlü İçecekler

Aynes Kolajen Çilekli Sütlü İçecek


Önceki haftalarda birçok influencer ve hatta doktorlar tarafından lansmanı yapılarak tanıtılan Aynes Kolajen markalı Çilekli Süt ürününü inceleyeceğiz. Ürün 180 ml.’lik pipetli kutularda satılıyor. Üründe yer alan kolajen miktarı ve D vitamini ambalajın görüş alanında tüketiciye sunuluyor. Üründe dikkat çeken bir diğer detay ise, içerik beyanında özellikle ilave şekerin yüzde oranının belirtilmiş olmasıdır. Bu haliyle ürünün %3 oranında sofra şekeri içerdiğini de tüketici olarak açık ve net olarak görüyoruz.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Yarım yağlı inek sütü, Çilek sosu ve Şeker bileşenleri yer alıyor. Üründe %5 oranında çilek sosu bulunuyor ve bu sos içinde %60 oranında çilek olduğu içerikte beyan ediliyor. İlk bakışta Çilek ifadesinin yanında (%60) oranı dikkat çekse de, üründe aslında %5 çilek sosunda %60 oranında yani toplamda %3 oranında çilek bulunuyor. Bunun yanısıra çilek sosu modifiye nişasta, stabilizör, asitlik düzenleyici ve aroma verici gibi bileşenler içeriyor.

Üründe %1 oranında kolajen olduğu içerikte beyan ediliyor. Ayrıca ambalajda da tek kutuda 1620 mg. Kolajen olduğu vurgulanıyor. Bu da ürünün 180 ml.’lik tek kutuda 1620 mg. Kolajen içerdiğini, böylelikle 100 ml.’de %1 değil, %0,9 oranında kolajen bulunduğunu gösteriyor.
Ürün bunların yanı sıra D vitamini ilavesi de içeriyor. Üründe 180 ml.’lik tek kutuda 2,5 mcg. D vitamini bulunduğunu hesaplıyoruz. Ürün bu haliyle günlük D vitamini ihtiyacının %50’sini tek kutuda karşılıyor.

Ürünün besin değerleri tablosunda 180 ml.’lik kutunun karşılığı olan besin değerlerinin gramaj olarak değil, günlük referans değerleri olarak yüzde cinsinden verildiğini görüyoruz. Ürün sütlü bir içecek olmasına karşın kalsiyum oranı da tüketiciye beyan edilmemektedir. Üründe koruyucu veya renklendirici katkı maddeleri bulunmadığını da söyleyelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Yarım yağlı inek sütü, Çilek sosu (%5) [Çilek (%60), Şeker, Su, Modifiye nişasta, Stabilizör (Karragenan), Asitlik Düzenleyiciler (Sitrik asit, Trisodyum Sitrat), Aroma verici], Şeker (%3), Kolajen (%1), Kıvam arttırıcı (Selüloz gam), Asitlik Düzenleyici (Dipotasyum Fosfat), D vitamini
🔎Aynes Çilekli Kolajenli UHT Sütlü İçecek Besin Değerleri
👉Enerji 114,7 kcal
👉Şeker 16,9 gr.
👉Yağ 2,3 gr.
👉Protein 6,5 gr.
👉D vitamini 2,5 mcg.
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (180 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri