Gündem Özel

Bangladeş’teki bir meyve suyu fabrikasında yangın çıktı; 52 kişi hayatını kaybetti!


Bangladeş’in 20 km. güneydoğusunda bulunan Narayanganj semtinde meydana gelen bir yangında – şu ana kadar tam 49 kişi hayatını kaybetti. İlk bakışta yangının çıkış yeri ile ölü sayısı arasındaki bağlantı insanı dehşete düşürüyor. Ülkemizdeki yayın organlarında “gıda fabrikası” olarak nitelendirilse de aslında Shezan markalı mangolu içecek üreten bir meyve suyu fabrikasında meydana gelen yangın özellikle büyüklüğü ve etkisi sebebiyle dikkatimizi ayrıca çekti. Yetkililer ilk açıklamalarında “Yangından kaçmak için binadan atlayarak üç kişi öldü ve şimdiye kadar 49 kişinin kömürleşmiş cesedi bulundu” ifadelerini kullandı.

Bir meyve suyu fabrikasında meydana gelen bir yangının nasıl olup da bu kadar kişiyi “kömürleşene” kadar yaktığını anlamak için biraz daha araştırma yaptık. Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre binada “kimyasallar” ve “yanıcı maddeler” yer aldığı için itfaiyeciler yangını kontrol etmekte zorlanıyor. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada; “En üst katta hala yanıyor. Binanın içinde kimyasallar ve yanıcı maddeler depolandığı için itfaiyeciler kontrol etmekte zorlanıyor.” ifadelerine yer veriliyor.

Bu üzücü olayın iç yüzünü biraz daha anlayabilmek adına Sajeeb Grubu’na ait Shezan markalı içeceklerin içeriklerini merak edip araştırdık. Ürün içeriğine baktığımızda ürünün %20 oranında mango püresi içerdiğini ve bu püre içinde sodyum benzoat olduğunu görüyoruz. Üründe ayrıca sitrik asit, sodyum karboksi metil selüloz, askorbik asit ve mango aroma vericisi olduğunu anlıyoruz. Üründe ayrıca renklendirici olarak beta karoten bulunduğunu görüyoruz. Tabii ki bu bileşenlerin yanıcı etkisi bir yana, fabrikada hijyen koşullarını sağlamak adına depolanan başka kimyasalların ve kolay tutuşabilen ambalaj malzemelerinin varlığıyla yangın bu denli büyümüş olabilir.

Yapılan açıklamalarda fabrikadaki her katın 3.250 metrekare büyüklüğünde olduğu ve katlara sadece iki merdivenle erişebildiği, yangının yangın merdivenlerine sıçradığı için işçilerin katlarda mahsur kaldığı belirtiliyor. Yangının bu denli can almasının bir başka sebebi olarak çatıya çıkan kapıların kilitli olduğundan dolayı işçilerin çatıya kaçamadığı olarak belirtiliyor. Öyle ki, yetkililerden yapılan açıklamada çatıya çıkmayı başarabilen 25 işçinin sağ olarak kurtarıldığı belirtiliyor. 2012 yılında Dakka’da Rana Plaza hazır giyim fabrikasında binanın çökmesiyle bir facia meydana gelmiş, 1000’den fazla işçi hayatını kaybetmişti.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri