Gündem Özel

Okul kantinleriyle ilgili abur cubur satışını kısıtlayan Bilim Kurulu Kararı güncellenerek okullara tebliğ edildi.


2016 yılından bu yana yürürlükte olan, birçok yayınımıza ve uyarımıza rağmen inatla uygulanmayan ve denetim mekanizmasının işe yaramadığı okul kantinleriyle ilgili dün Milli Eğitim Bakanlığı’ndan okullara yeni bir genelge gönderildi. Güncellenmiş haliyle gönderilen söz konusu genelgeyle zaten satışı kısıtlanmış olan kategorilere ek olarak; çocuklarda hiperaktivite ve dikkat eksikliğine yol açan renklendiricilerin bulunduğu ürünler de eklendi. Halihazırda okul kantinlerinde geçerli olan Sağlık Bilim Kurulu raporu hatırlatılarak, okul kantinlerinde abur cubur satışının yapılamayacağı bir kez daha resmi olarak beyan edildi.

Genelgede “Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından güncellenen ve Ek’te yer alan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Karar Tutanağı yürürlüğe girmiştir.” ifadelerine yer verildi. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından 14 Haziran 2021’de yazılan yazı gereğince Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1 Temmuz’da 81 il okullarına gönderilen bu karar doğrultusunda okul kantinlerinde satışı kısıtlanan ürünlere ek olarak Sunset Yellow, Kinolin sarısı, Karmosin, Allura Red, Tartrazin, Ponzo 4R ve Titanyum Dioksit içeren gıda ve içecekler satılamayacak.

Kantinlerde genelge gereğince zaten yıllardır enerji içecekleri gazlı içecekler, aromalı içecekler, kolalı içecekler, aromalı mineralli içecekler, aromalı şurup, meyveli içecek, yapay soda, sporcu içeceği, meyve nektarı ve meyve suyu konsantresi gibi içeceklerin satışı kısıtlanmıştı. Okul kantinlerinde ayrıca; kızartmalar, cipsler, tüm çikolata türleri, gofretler, kremalı çikolatalı dolulu pastalar, kek ve bisküviler, hamurlu ve şerbetli tatlılar, bitki çayları, kafeinli ürünler, tatlandırıcı içeren yiyeceklerin satışı kısıtlanmıştı. Genelge gereğince ayrıca hindistan cevizi sütü ve kreması ile krema satışı da kısıtlanmış oldu. Genelgenin dayandırıldığı Sağlık Bilim Kurulu özellikle yüksek oranda şeker, nişasta bazlı şeker ile yağ ve doymuş yağ içeren yüksek kalorili ürünlerin okul kantinlerinde gelişme çağındaki çocuk ve gençlere satışını engelliyor. Bu kısıtlamanın temelinde ise çocuklarda obezitenin artışı gerekçe gösterilirken, bu ürünlerin obezite ile bağlantısı raporda detaylarıyla anlatılıyor.

Sağlık Bilim Kurulu raporu doğrultusunda okul kantinlerinde satışına izin verilen yiyeceklere de yer veriliyor. Buna göre meyveler, çiğ tüketilebilen sebzeler, kuru meyveler ve kuruyemişler ile taze sıkılmış en fazla 250 ml. porsiyonlu meyve ve sebze suyu, yoğurt, ayran, eritme peynirleri hariç peynirler ve günlük haşlanmış yumurta gibi temel beslenmede yeri olan gıdalar kantinlerde satılabilir ürünler arasında yer alıyor. Listede ayrıca ekmekler ve tam buğday ekmeğiyle yapılmış yağ eklenmemiş sandviçler ile içme suyu, doğal mineralli su ve doğal kaynak suyunun satışına izin veriliyor.

Okul kantinlerinde belli kriterleri sağlayan ürünler de satılabiliyor. Buna göre toplam kalorisi 200 kcal’yi aşmayan, yağdan gelen enerji oranı ve toplam şeker miktarı – ayrı ayrı olmak üzere %35’i geçmeyen, doymuş yağdan gelen enerji oranı %10’u geçmeyen kek, bisküvi, kahvaltılık tahıl, kraker ve patlamış mısır gibi ürünler kantinlerde satılabiliyor. Yine benzer şekilde çeşitli kriterleri sağlayan dondurmalar, meyveli ve aromalı yoğurtlar, sütler ve meyve suları ile bal, reçel ve tereyağı gibi ürünler kritlere uygun olması halinde kantinlerde satılabiliyor. Yine güncellenen bilim kurulu tutanağına göre belli kriterlere bağlı olarak genelgeye göre poğaça, tost, simit ve sade kek gibi ürünler ile taze hamur işleri, börek, makarna, pizza, pide, pilav ve spagetti gibi ürünlerin de kantinlerde satışına izin veriliyor. Aynı genelgeye göre salam, pastırma, sucuk ve sosis gibi işlenmiş elerin toplam enerji içeriği 250 kcal’den az olmak ve sodyum içeriği 750 mg.’den az olmak kaydıyla kantinlerde satışına izin veriliyor. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri