Gazlı İçecek

Red Bull Organik Kola


Bu hafta marketlerde gezerken enerji içecekleriyle bildiğimiz Red Bull çok ilginç bir hamle yaparak Organics ismiyle çeşitli içecekler piyasaya sürdüğünü gördük. Birkaç farklı çeşitte piyasaya sürülen Organics ürünlerinin Simply Cola çeşidini inceleyeceğiz. Ürün 250 ml.’lik kutularda satılıyor. Ürünün İsviçre’de üretilerek ülkemize ithal edildiğini söyleyelim.

Ürünün yasal isminin “Organik Kola” olduğunu baştan belirtelim. Bu her ne kadar kulağa garip gelse de, aslında benzerleri hem yurtdışında hem de yurtiçinde üretilen “bitki ekstraktları” içeren içeceklerin farklı bir çeşidi olarak dikkat çekiyor. Ürünün öne çıkan temel özelliği ise tamamen organik bileşenler içeriyor olmasıdır. Öyle ki, organik sertifikasına sahip olan ürün etiketinde “Tüm bileşenler doğal kaynaklardan elde edilmiştir” beyanı yer alıyor. Üründe ayrıca yapay aroma vericiler yerine doğal aroma vericilerin tercih edildiği belirtiliyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Su, Şeker ve Karamelize şeker şurubu içerdiğini görüyoruz. Üründe yer alan şeker pancarından elde edilmiş – rafine şekerin ve karamelize şeker şurubunun “organik” olduğunu belirtelim(!) Üründe ayrıca yine organik tarım metoduyla üretilen limon suyu konsantresi, bitki ekstraklarından elde edilen doğal aroma vericiler ve kafein yer alıyor. Üründe doğal aroma vericiler ise saymakla bitmiyor. Ürün şeker kamışı aromasından limon aromasına, zencefil aromasından vanilyaya birçok aroma verici bileşen içeriyor. Üründe sırasıyla meyan kökü, aromatik zencefil, tarçın, kola bitkisi, kakao, portakal, kakule, japon nanesi, sarı çam, masis ve karanfilden elde edilen doğal aroma vericiler yer alıyor. Üründe son sırada – litrede 130 mg. oranında kafein bulunuyor. Bu da 250 ml.’lik tek kutuda 32,5 mg. kafein demek oluyor. İlginç bir detay ise, üründe bu kafeinin kahve çekirdeklerinden elde edildiği beyan ediliyor. Yani “tüm bileşenler doğal kaynaklardan elde edilmiştir” beyanına uygun olarak kafeinin de kaynağı tüketiciye böylece açıklanmış oluyor.

Bu içeriklerle üretilen ürün 250 ml.’de 95 kcal enerji veriyor. Ürün tek kutuda 22 gr. ilave şeker içeriyor. Bu da tek kutuda yaklaşık 11 tane küp şekere denk geliyor. Üründen alınan tüm kalorinin ilave şekerden geldiğini ve tümü “doğal” bileşenlerden oluşan bu ürünün vücuttaki şeker etkisinin değişmediğini söylemek gerekiyor. Ürünün kola ve benzeri aromalı içeceklerden daha az şeker içerdiğini ise belirtelim. Üründeki kafein oranı ise aynı markanın enerji içeceğine göre daha az oranda kafein içeriyor. Öyle ki, Red Bull Enerji içeceğinin 250ml.’lik tek kutusunda 37,5 mg. Kafein bulunuyor. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler: Su, Şeker, Karamelize şeker şurubu, Karbondioksit, Limon suyu konsantresi, Bitki ekstraktlarından elde edilen doğal aroma vericiler (Şeker kamışı, Limon, Zencefil, Misket limonu, Vanilya, Meyan kökü, Aromatik zencefil, Tarçın, Kola bitkisi, Kakao, Portakal, Kakule, Japon nanesi, Sarı çam, Masis, Karanfil), Kafein
🔎Red Bull Organik Kola Besin Değerleri
👉Enerji 95 kcal
👉Şeker 22 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (250 ml.) için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri