Editoryal İçerik, Gıda Takviyesi, Özel İnceleme

VitAgil Multivitamin ve Multimineral Şurup


Gıda takviye incelemelerinde içeriğinde farklı vitamin ve mineraller bulunan – multivitamin ve multimineral takviye edici gıda olarak tanımlanan VitAgil şurubu inceleyeceğiz. Ürün 250 ml.’lik şişelerde satılıyor. Ürün Türkiye’de üretiliyor fakat üründeki bazı hammaddeler ithal menşeli olduğu için etikette bu husus mevzuata uygun olarak belirtiliyor.

Ürün içeriğine baktığımızda çok sayıda vitamin ve mineral hammadde içeriyor. Bu vitamin ve minerallerin miktarlarından ve günlük ihtiyacı karşılama oranlarından 10 ml.’lik tek doz üzerinden tek tek bahsedeceğiz. Ürünün tek doz değeri üzerinden alınan birçok vitamin ve mineralin günlük ihtiyacın yarısını ya da yarısından fazlasını karşıladığını ürün ambalajındaki tablo üzerinden görebiliyoruz. Beslenme Referans Değeri – kısaca “BRD” ifadesiyle tüketiciye beyan edilen bu değerler tek dozda alınan ürünün günlük ihtiyacın yüzde kaçını karşıladığını ifade ediyor.

Buna göre ürün tek dozdaki;
400 mcg. A vitamini ile günlük ihtiyacın %50’sini,
0,8 mg. B1 vitamini ile günlük ihtiyacın %72,7’sini,
0,9 mg. B2 vitamini ile günlük ihtiyacın %64,3’ünü,
10 mg. B3 vitamini ile günlük ihtiyacın %62,5’ini,
4 mg. B5 vitamini ile günlük ihtiyacın %66,7’sini,
0,5 mg. B6 vitamini ile günlük ihtiyacın %35,7’sini,
1,5 mcg. B12 vitamini ile günlük ihtiyacın %60’ını,
70 mg. C vitamini ile günlük ihtiyacın %87,5’ini,
100 mcg.&400 IU D vitamini ile günlük ihtiyacın %200’ünü,
8 mg. E vitamini ile günlük ihtiyacın %66,7’sini,
20 mcg. K vitamini ile günlük ihtiyacın %26,7’sini,
15 mg. Biotin ile günlük ihtiyacın %30’unu,
5 mg. Çinko ile günlük ihtiyacın %50’sini,
75 mcg. İyot ile günlük ihtiyacın %50’sini,
300 mcg. Folik asit ile günlük ihtiyacın %150’sini,
80 mcg. Krom ile günlük ihtiyacın %200’ünü,
1 mg. Manganez ile günlük ihtiyacın %50’sini,
75 mcg. Molibden ile günlük ihtiyacın %150’sini,
45 mcg. Selenyum ile günlük ihtiyacın %81,8’ini karşılıyor.

Bu denli çok sayıda vitamin ve mineral içeren ürün diğer yandan çeşitli ilave bileşenler ve katkı maddelerini de içeriyor. Buna göre üründe sofra şekeri yanı sıra emülgatör, asitlik düzenleyici, aroma verici, kıvam arttırıcı ve koruyucu katkı maddeleri yer alıyor. Üründe emülgatör olarak Polisorbat 80 – çok fazla görmediğimiz bir katkı maddesi olmakla birlikte, gıda ve takviye edici gıdalarda kullanımında zeytinyağından elde ediliyor. Üründe bunun yanı sıra portakal ve limon aroması, ksantan gam, potasyum sorbat ve sodyum benzoat gibi katkı maddeleri bulunuyor. Ürünün ilaç değil, gıda takviyesi niteliğinde olduğunu da tekrar hatırlatmak gerekiyor. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler: Deiyonize su, Şeker, Kıvam arttırıcı (Gliserol), L-askorbik asit (C vitamini), Emülgatör (Polisorbat 80), Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), DL-alfa tokoferil asetat (E vitamini), Aroma verici (Portakal aroması), Kıvam arttırıcı (Ksantan gam), Çinko Sülfat, Koruyucu (Potasyum Sorbat, Sodyum Benzoat), Nikotinamid (B3 vitamini), D-pantotenat, Kalsiyum, Aroma verici (Limon aroması), Manganez, Sülfat Monohidrat, Retinil Palmitat (A vitamini), Riboflavin 5’-Fosfat, Tiamin Hidroklorür (B1 vitamini), Piridoksin Hidroklorür (B6 vitamini), Krom III Klorür, Kolekalsiferol (D vitamini), Pteroilmonogluamik asit (Folik asit), Filokuinon (K vitamini), Sodyum Molibdat (Molibden), Siyanokobalamin (B12 vitamini), Potasyum İyodat, Sodyum Selenit (Selenyum), D-biotin
🔎VitAgil Multivitamin ve Multimineral içeren Takviye Edici Gıda Besin Değerleri
👉A vitamini 400 mcg.
👉B1 vitamini 0,8 mg.
👉B2 vitamini 0,9 mg.
👉B3 vitamini 10 mg. NE
👉B5 vitamini 4 mg.
👉B6 vitamini 0,5 mg.
👉B12 vitamini 1,5 mcg.
👉C vitamini 70 mg.
👉D vitamini 100 mcg.
👉E vitamini 8 mg.
👉K vitamini 20 mcg.
👉B7 vitamini 15 mcg.
👉Çinko 5 mg.
👉İyot 75 mcg.
👉B9 vitamini 300 mcg.
👉Krom 80 mcg.
👉Manganez 1 mg.
👉Molibden 75 mcg.
👉Selenyum 45 mcg.
📌Not: Besin Değerleri tek toz (10 ml.) ürün için verilmiştir.

Bu bir Editoryal içerik yayınıdır. Editoryal içerik yayınlarımız, firmaların talebi doğrultusunda belirlenen ürünlerin marketlerde/eczanelerde tarafımızca bizzat tespit edilerek incelenmesiyle oluşturulur. Editoryal içerik yayınları Gıda Dedektifi’nin bir gelir modeli olup, ücret karşılığında hazırlanmakta, öznel öneri ya da yorumlar içermeksizin tarafsız ve bağımsız yayıncılık ilkesinden ayrılmadan takipçilerimize sunulmaktadır.

GIDA DEDEKTİFİ


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri