Sakız ve Şekerleme

Haribo Bayram Mix Happy Cola Yumuşak Şekerleme


Normalde market raflarında gördüğümüz ve Party Mix ismiyle bilinen Haribo markalı şekerlemelerin bayram temasıyla dönüştürülen Bayram Mix ürününü inceleyeceğiz. Ürün içeriğinde geçen bayramda incelediğimiz Fruitbon isimli yumuşak şekerlemeler haricinde Haribo’nun standart “altın ayıcık” ismiyle bilinen şekerlemeleri ile Happy Cola isimli yumuşak şekerlemeleri yer alıyor. Toplamda 250 gr.’lık ürün ambalajından çeşitli aromalara sahip fruitbons tek tek paketlenmiş olarak, Happy Cola ve Goldbears ise 10 gr.’lık paketlerde çıkıyor. Bugün sizlerle bu paketten çıkan Haribo Happy Cola çeşidini inceleyeceğiz.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Glikoz şurubu, Şeker ve Su olduğunu görüyoruz. Ürün bu haliyle 100 gr.’da 73,9 gr. Karbonhidrat içeren liften yoksun bir şekerden ibarettir. Glikoz şurubu ve sofra şekerinin kısmen basit şeker kısmen karbonhidrat olarak besin değerleri tablosunda yer aldığını düşünürsek, 10 gr.’lık tek pakette 7,4 gr.’lık karbonhidrat bulunmaktadır. Bunun da 4,7 gr.’lık kısmının direkt kana karışan basit şeker olduğunu söylemek gerekiyor. Buna göre ürün 10 gr.’lık tek pakette 4,7 gr. yani yaklaşık 2 tane küp şeker kadar ilave şeker içeriyor.

Üründe lif oranı besin değerleri tablosunda belirtilmemekle birlikte, içerikte lif kaynağı olacak bir bileşen bulunmamaktadır. Üründe ayrıca nişasta bazlı bir şeker türü olan Dekstroz ve bir tür şeker şurubu olan karamelize şeker şurubu bulunmaktadır. Bu şeker şurubuyla özellikle kolaya has koyu renk ve kolaya özgü karamel tadı verilmek istenmiş gibi görünüyor. Üründe bunların yanında Sığır jelatini, asitlik düzenleyici, bitkisel yağ olarak palm yağı ve parlatıcı olarak karnauba mumu ile balmumu kullanıldığını görüyoruz. Üründe ayrıca yapay aroma verici olarak kola aroması bulunuyor. Ürün bu haliyle sadece 10 gr.’lık tek pakette 33 kcal enerji veriyor. Üründe koruyucu veya renklendirici bulunmadığını söyleyelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Glikoz şurubu, Şeker, Su, Sığır jelatini, Dekstroz, Asitlik düzenleyici (Sitrik asit), Karamelize şeker şurubu, Aroma verici (Kola), Bitkisel yağ (Palm), Partlatıcı (Karnauba mumu, Balmumu)
🔎Haribo Happy Cola Besin Değerleri
👉Enerji 33 kcal
👉Şeker 4,7 gr.
👉Yağ 0,01 gr.
👉Protein 0,68 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek paket (10 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri