Meyve Suyu ve Nektar

Capri Sun Safari Fruits İngiltere Versiyonu


Dün yayınladığımız ve Türkiye’de üretildiğini etiket üzerinden tespit ettiğimiz Capri Sun Safari Fruits ürünüyle ilgili yurtdışında basit bir araştırma yaptık. Ürünün aynı isim ve çeşitle satıldığı diğer ülkelerde ilave şekersiz ve daha yüksek meyve oranlarına sahip içeriğe sahip olduğunu – bir kez daha üzülerek gördük. Bu kapsamda Capri Sun Safari Fruits ürününün İngiltere versiyonunu inceliyoruz.

İlk olarak ürünün Türkiye’deki çeşitten farklı olarak %11 değil, %18 oranında meyve suyu konsantresi içerdiğini ve daha fazla meyve çeşidi barındırdığını söyleyelim. Buna göre üründe %6,2 oranında Elma, %5,6 oranında Portakal, %3,4 oranında Kivi, %1,8 oranında Ananas, %0,8 oranında Mango ve %0,2 oranında Limon suyu konsantreleri içeriyor. Üründe ayrıca kivi püresi ilavesi de yer alıyor fakat bunun oranı tüketiciye beyan edilmemiş. Üründe bunların yanında içeriği yine beyan edilmeyen doğal aroma vericiler olduğunu görüyoruz.

Ürünün Türkiye’deki üretimden dikkat çeken bir diğer önemli farkı ise içerdiği şekerin kaynağıdır. İngiltere’de üretilerek satılan Capri Sun Safari Fruits ilave sofra şekeri içermemekte olup, Stevya ile tatlandırılmıştır. Bu haliyle ürün Türkiye’de olmayan bir şekilde – İlave şekersiz olarak satılıyor. Üründe katkı maddesi olarak sadece askorbik asit bulunurken, koruyucu, renklendirici veya yapay aroma verici bileşenler içermiyor. Ürün bu haliyle 200 ml.’lik tek kutuda 16 kcal enerji veriyor. Üründen tek kutuda 4 gr. Karbonhidrat alınırken, bunun çoğunluğu meyve suyu konsantresinden ve kısmen stevyadan gelmektedir. Ürünün İngiltere’de 8 adetlik kutularda 2£ – yani tanesi sadece 0,12€ ücretle satıldığını söyleyelim. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler; Su, Meyve suyu konsantresi (%18) [Elma (%6,2), Portakal (%5,6), Kivi (%3,4), Ananas (%1,8), Mango (%0,8), Limon (%0,2)], Doğal aroma vericiler, Kivi Püresi, Tatlandırıcı (Steviol Glikozitleri), Antioksidan (Askorbik asit)
🔎Capri Sun Safari Fruits İngiltere Besin Değerleri
👉Enerji 16 kcal
👉Şeker 3,4 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (200 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri