Gündem Özel

Finlandiya’da birkaç parti Snickers, Twix ve Bounty dondurma içerdiği zehirli etilen oksit sebebiyle toplatılıyor.


Mars Finlandiya tarafından önceki gün yapılan açıklamada içeriğindeki etilen oksit varlığı sebebiyle birkaç parti Snickers, Twix ve Bounty dondurmaların süpermarketlerden toplatıldığı açıklandı. Şirket tarafından yapılan basın açıklamasında üretim sürecinde kullanılan bir katkı maddesinin AB tarafından izin verilen sınırı aşan etilen oksit seviyeleri içerdiğinin tespiti sonrasında tedbir amacıyla dondurmaların satıştan çekilme kararı aldıkları belirtlildi.

Finlandiya’nın Güvenlik ve Kimyasal Ajansı konumundaki TUKES, hastanelerde yaygın olarak dezenfektan olarak kullanılan ve organik bir bileşik olan etilen oksit maddesini kanserojen bir madde olarak sınıflandırıyor. Söz konusu durumun ürünlerde yer alan keçiboynuzu gamı olarak da bilinen katkı maddesi sebebiyle ortaya çıktığı belirtiliyor. Keçiboynuzu gamının etilen oksit ile kontamine olduğu tespiti üzerine bu kararın alındığı belirtiliyor. Avrupa’da keçiboynuzu gamı içeren ürünler içindeki etilen oksit varlığı Avrupa’da son dönemde tartışılan ve endişe oluşturan etkenlerden biri olarak öne çıkıyor.

Finlandiya’da halihazırda süpermarketlerde satılmakta olan Snickers 48 gr.’lık 6’lı paket dondurma ile Snickers 66 gr.’lık tekli paket dondurma, Twit 34 gr.’lık 6’lı paket dondurma ile Twix 47 gr.’lık tekli paket dondurma ve Bounty 39 gr.’lık 6’lı paket dondurma ile Bounty 51 gr.’lık tekli paket dondurmanın belirli üretim partilerinin geri çağrıldığı firma tarafından kamuoyuna duyuruldu.

Yapılan duyuruda ürünlerin Fransa’daki fabrikada üretildiği vurgulanıyor. Bu bizi yakından ilgilendiriyor çünkü söz konusu ürünler Türkiye’ye de Fransa’da üretilerek ithal ediliyor. Yapılan açıklamada geri çekilen ürünlerin parti numaraları tek tek ilan edilirken, bu parti numaralı ürünlerin Türkiye’de satılıp satılmadığı ise bakanlık tarafından ivedilikle denetlenmelidir. Söz konusu ürünlerin Kasım 2020, Aralık 2020 üretimlerinin yanı sıra; bu yılın Şubat, Mart, Nisan, Mayıs aylarında üretilen partiler olduğu görülüyor. Ülkemizdeki ürünlerle ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından da acilen bir denetim yapılmalı ve gerekirse ürünler piyasadan toplatılmalıdır. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri