Editoryal İçerik, Özel İnceleme, Peynir

Carrefour Tam Yağlı Taze Çeçil Peyniri


Özellikle eritme peynirlerin, emülsifiye edici tuzlar ve katkı maddeleri içermeyen geleneksel peynirler ile aynı isimlerde satıldığı örnekleri vurguladıktan sonra; içeriğinde katkı maddesi bulunmayan bir taze peynir incelemesi yapacağız. Carrefour Tam Yağlı Çeçil Peyniri 250 gr.’lık paketlerde satılıyor. Ürün CarrefourSA tarafından Ak-Du Süt Ürünleri firmasının İzmir/Dikili’deki üretim tesislerinde fason olarak ürettiriliyor. Ürünün üreticisi etiket üzerinde tüketiciye kalın puntolarla ve açıkça görülecek şekilde beyan edilmektedir.

Ürün içeriğine baktığımızda üründe pastörize inek sütü, peynir mayası, tuz ve peynir kültürü dışında hiçbir katkı maddesi veya ilave bileşen olmadığını görüyoruz. Üründe kurumaddede en az %45 oranında süt yağı bulunmakta, bu da 100 gr. çeçil peynirinde 28,5 gr. yağa tekabüle etmektedir. Bu haliyle ürün 40 gr.’lık tek porsiyonda 11 gr. süt yağı içeriyor. Üründe ayrıca 100 gr.’da 22,1 gr. protein bulunuyor – ki bu da 40 gr.’lık tek porsiyon peynirde 8,9 gr. demek oluyor. Bu tüketim tek porsiyon tüketimde günlük ihtiyacın yaklaşık 5’te birini karşılamaya yetiyor. Üründe 1 kg.’lık üretim için 11 kg. süt kullanılıyor.

Ürünün tuz oranından da bahsedelim. 100 gr.’da 2,3 gr. tuz içeren peynirin 40 gr.’lık tek porsiyonunda 1 gr. tuz bulunuyor. Bu da günlük tüketiminin %16’sına denk geliyor. Bu haliyle eritme peyniri kategorisinde olmayan Carrefour Taze çeçil peyniri içeriğinde koruyucu katkı maddesi, emülsifiye edici tuz veya ilave bir yapay bileşen bulunmamaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Pastörize İnek sütü, Peynir mayası, Tuz, Peynir kültürü
🔎Carrefour Tam Yağlı Çeçil Peyniri Besin Değerleri
👉Enerji 141 kcal
👉Karbonhidrat 0,8 gr.
👉Yağ 11 gr.
👉Protein 8,9 gr.
👉Tuz 1 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (40 gr.) ürün için verilmiştir.

Bu bir Editoryal içerik yayınıdır. Editoryal içerik yayınlarımız, firmaların talebi doğrultusunda belirlenen ürünlerin marketlerde/eczanelerde tarafımızca bizzat tespit edilerek incelenmesiyle oluşturulur. Editoryal içerik yayınları Gıda Dedektifi’nin bir gelir modeli olup, ücret karşılığında hazırlanmakta, öznel öneri ya da yorumlar içermeksizin tarafsız ve bağımsız yayıncılık ilkesinden ayrılmadan takipçilerimize sunulmaktadır.

GIDA DEDEKTİFİ


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri