Gündem Özel

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan Tarihi geçmiş koronavirüs ilaçlarıyla ilgili açıklama geldi.


Geçtiğimiz hafta özellikle Antalya’daki birçok takipçimizden üst üste gelen şikayetler üzerine Denetle hesabı üzerinden yayına aldığımız tarihi geçmiş koronavirüs ilaçları gündem olmuştu. Birçok kişi üzerine yeniden etiket yapıştırılan ilaçların son tüketim tarihlerini incelediğinde, tarihi geçmiş kutularda yeni tarih etiketlemesi yapıldığını görmüştü. Konuyla ilgili sektörden tarafımıza gelen duyumlar, bugün Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu açıklaması sonrasında resmiyet kazandı.

Söz konusu ilaçların stabilite çalışmaları uzun zaman almaktadır. Bu çalışmaların sonucuna göre son kullanma tarihlerinin güncellenmesi rutin bir işlemdir.

türkiye ilaç ve tıbbi cihaz kurumu açıklaması

Kurum yaptığı açıklamada; son kullanma tarihi geçmiş ilaçların tedavi amacıyla Kovid-19 hastalarına verildiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını, ilaçların stabilite çalışmaları sonucuna göre son kullanma tarihlerinin güncellenmesinin rutin olduğunu bildirdi. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yapılan açıklamada; “Söz konusu ilaçların stabilite çalışmaları uzun zaman almaktadır. Bu çalışmaların sonucuna göre son kullanma tarihlerinin güncellenmesi rutin bir işlemdir. Yeni tarihler; kurumumuzun bilgisi ve onayı ile firmalar tarafından ilaçlara etiket yapıştırılmak suretiyle güncellenmiştir. Dolayısıyla paylaşımlarda yer alan, son kullanma tarihi geçmiş ilaçların tedavi amacıyla koronavirüs hastalarına verildiği yönündeki iddialar kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Geçtiğimiz hafta etken maddesi Favipiravir olan farklı markalı ilaçların çeşitli takipçilerimiz tarafından Son Tüketim Tarihlerinin geçtiği iddiaları üzerine Denetle hesabı üzerinden konuyla ilgili duyuru yapmıştık. Bu açıklamadan günler öncesinde de Musa Özsoy tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamada “Söz konusu ilaçlara 12 ay son tüketim tarihi verildiği fakat yapılan incelemeler sonrasında 24 ay raf ömrü verilmesinin uygun olduğu değerlendirildiği belirtiliyor” diyerek aldığı duyumları paylaşmış, konuyla ilgili bakanlık tarafından bir açıklama yapılacağını belirtmişti. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından beklenen açıklama bu akşam saatlerinde gelmiş oldu. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri