Dondurma ve Buzlar

Danone Çilekli ve Hindistan Cevizli Yoğurtlu Yarım Yağlı Dondurma


Daha çok yoğurt ve süt ürünleriyle bilinen Danone markasıyla dondurma reyonlarında satılmaya başlayan bir ürünü inceleyeceğiz; Danone Çilek ve Hindistan Cevizi Parçacıklı Yoğurtlu Yarım Yağlı Dondurma. Ürün 450 ml.’lik kutularda satılıyor. Ürün Danone markasıyla satılsa da, Danone Tikveşli tarafından değil, fason üretim modeliyle Golf markasıyla bilinen Natura Gıda tarafından üretiliyor. Ürün etiketinde de Golf markasının logosunun yanı sıra üretici olarak Natura Gıda San. ve Tic. A.Ş. unvanı görülüyor.

Ürünün içeriğine geçmeden önce ambalajının ön yüzünde “Silifke çileği” ve “Çilek ve Hindistan Cevizi parçacıklı” ifadeleri dikkatimizi çekiyor. Buna göre ürün içeriğinde %47 oranındaki çilekli dondurmada %15 oranında ve %5 oranındaki çilek parçalı sosta %60 oranında olmak üzere toplamda %10 oranında çilek bulunduğunu belirtmek gerekiyor. Bu da 276 gr.’lık tek pakette 27,6 gr. çilek bulunduğunu gösteriyor. Üründe bunun yanı sıra yine benzer oransal hesaplama sonucunda %1,5 oranında da hindistan cevizi yer aldığını görüyoruz. Ürün ayrıca çilek ve hindistan aroma vericileri de içeriyor.

Ürün içeriğinde temel olarak %94 oranında çilekli ve hindistan cevizli yarım yağlı dondurma bulunuyor. Ürünün yoğurtlu olması da dondurmada yarım yağlı yoğurt bulunmasından kaynaklanıyor. Üründeki dondurmada yoğurdun yanı sıra süt ürünü olarak; süt kreması, yağsız süt tozu ve peyniraltı suyu tozu da kullanılıyor. Ürün yoğurtlu olduğu için doğal bir alternatif gibi gözükse de, üründe katkı maddeleri olarak emülgatörler, stabilizörler, asitliği düzenleyiciler, renklendiriciler ve az önce de bahsettiğimiz gibi yapay aroma vericiler bulunuyor.

Son olarak gelelim üründeki ilave şeker içeriğine; ürün sofra şekeri ve glikoz şurubu içeriyor.Üründe bu haliyle 276 gr.’lık tek pakette 45 gr. şeker bulunuyor. Süt ve yoğurttan gelen laktozun da kısmen dahil olduğu bu oran ürünün tek pakette yaklaşık 20 tane küp şeker içerdiğini gösteriyor. Üründe lif oranı ise tüketiciye beyan edilmiyor. Ürün tek pakette ayrıca sütten gelen 15,3 gr. yağ, 10,3 gr. protein ve bunların toplamında 414 kcal enerji içermektedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Hindistan Cevizli Yoğurtlu Yarım Yağlı Dondurma (%47) [Süt ürünleri [(%50 yoğurt), krema, yağsız süt tozu, peynir altı suyu tozu], su, şeker, glikoz şurubu, hindistan cevizi püresi (%1), emülgatör (yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), stabilizörler (guar gam, keçiboynuzu gamı, sodyum karboksimetil selüloz, karragenan), aroma verici (hindistan cevizi)], Çilekli Yoğurtlu Yarım Yağlı Dondurma (%47) [Süt ürünleri [(%50 yoğurt), krema, yağsız süt tozu, peynir altı suyu tozu], çilek püre (%15), şeker, glikoz şurubu, su, emülgatör (yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), stabilizörler (guar gam, keçiboynuzu gamı, sodyum karboksimetil selüloz, karragenan), aroma verici (çilek), asitliği düzenleyici (sitrik asit), pancar kökü kırmızısı], Çilek parçalı sos (%5) [Çilek (%60), şeker, glikoz şurubu, stabilizörler (karragenan, ksantan gam, trikalsiyum fosfat), asitliği düzenleyiciler (sitrik asit, trikalsiyum sitrat)], Hindistan Cevizi parça (%1)
Danone Çilek&Hindistan Cevizi Parçacıklı
🔎Yoğurtlu Yarım Yağlı Dondurma Besin Değerleri
👉Enerji 414 kcal
👉Şeker 45 gr.
👉Yağ 15,3 gr.
👉Protein 10,3 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (450 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri