Dondurma ve Buzlar

Algida Nogger Sandviç Çikolata&Karamel


Uzun yıllardır yaz aylarında marketlerin dondurma reyonlarında karşımıza çıkan bir ürünü inceleyeceğiz; Algida Nogger Sandviç Çikolata ve Karamel. Ürün ilk bakışta sandviç dondurma gibi algılansa da, aslında üründe yer alan buzlu içerik dondurma değil, bitkisel yağlı sütlü buz kategorisine giriyor. Ürünün tek adedi 83,3 grama denk gelen 145 ml.’lik ambalajlarda satılıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Su, Buğday unu ve Şeker olduğunu görüyoruz. Üründe bitkisel yağ olarak değişen miktarlarda hindistan cevizi, palm, pamuk, ayçiçek ve kanola yağları kullanılıyor. Üründe bu haliyle 8,3, gr.’lık tek adette 7,7 gr. yağ bulunurken, bunun 5 gr. gibi bir oranının doymuş yağ olduğunu söylemek gerekiyor. Buna göre üründen alınan 253 kcal enerjinin %17’lik kısmının doymuş yağdan geldiğini de belirtelim.

Üründe Sofra şekeri yanı sıra; Algida markalı ürünlerin vazgeçilmezi – yüksek fruktozlu nişasta bazlı şeker türü olan Glikoz-fruktoz şurubu bulunuyor. Ürün içeriğinde süt ve süt ürünleri glikoz-fruktoz şurubundan sonra geliyor. Buna göre ürün bilinmeyen oranlarda – glikoz-fruktoz şurubundan daha az olmak üzere – peyniraltı suyu ve yağsız süt tozu içeriyor. Bu haliyle 83,3 gr. ağırlığındaki ürün yaklaşık 23 gr. yani yaklaşık 11 tane küp şeker kadar ilave şeker içeriyor. Bu da ürünün tek adedinden alınan kalorinin %36’sının ilave şekerden geldiğini gösteriyor. Üründe bu ilave şeker yüküne karşılık tek adette 1,3 gr. lif bulunuyor.

Çikolata ve Karamel adıyla satılan ürün bu temel bileşenlerin yanı sıra %0,5 yani binde 5 oranında bitter çikolata ve %0,2 yani binde 2 oranında karamel sos içeriyor. Üründe ayrıca Renklendirici olarak Amonyak karamel bulunuyor. Ürüne karamelimsi rengi veren bu katkı maddesinin yanı sıra ürün içeriği bilinmeyen aroma vericiler, emüglatörler, kabartıcı ve kıvam arttırıcılar içeriyor. Üründe kıvam arttırıcı olarak geçtiğimiz haftalarda buzlu ürünlerdeki varlığı tartışma konusu olan keçiboynuzu gamının yanı sıra; guar gam, karragenan ve selüloz gam gibi katkılar yer alıyor. Üründe emülgatör olarak soya lesitini bulunmazken, ayçiçek lesitini ve yağ asitlerinin mono ve digliseritleri yer alıyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Su, Buğday unu, Şeker, Bitkisel yağlar (Değişen miktarlarda Hindistan cevizi, Palm, Pamuk, Ayçiçek, Kanola), Glikoz-fruktoz şurubu, Peyniraltı suyu tozu, Yağsız süt tozu, Nişasta, Malt ekstraktı, Süt proteini, Kakao tozu, Emülgatörler (Ayçiçek lesitini, Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), Bitter çikolata (%0,5), Aroma vericiler, Kabartıcı (Sodyum Hidrojen Karbonat), Tuz, Karamel sos (%0,2), Kıvam arttırıcılar (Keçiboynuzu gamı, Guar gam, Karragenan, Selüloz gam), Renklendirici (Amonyak karamel)
🔎Algida Nogger Sandwich Besin Değerleri
👉Enerji 420 kcal
👉Şeker 36,3 gr.
👉Yağ 12,2 gr.
👉Protein 5,6 gr.
👉Lif 1,9 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (145 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri