Editoryal İçerik, Özel İnceleme, Peynir

Carrefour Dil Peyniri


Geçtiğimiz ay farklı bir çeşidini incelediğimiz Carrefour markalı peynirlerden Tam Yağlı Taze Dil Peyniri’ni inceliyoruz. Ürün 250 gr.’lık paketlerde satılıyor. İçeriğinde koruyucu herhangi bir katkı maddesi olmamasıyla öne çıkan ürün Carrefour tarafından Ak-Du Süt Ürünleri firmasına fason olarak yaptırılıyor. Ürün etiketinde üretici firmanın bilgileri de tüketiciye açıkça sunuluyor.

Ürün içeriğine baktığımızda pastörize inek sütü yanı sıra; peynir yapımında kullanılan temel bileşenler olan peynir mayası, peynir kültürü ve tuz dışında hiçbir ilave bileşen bulunmadığını görüyoruz. Özellikle son dönemlerde geleneksel peynir görünümünde çok sayıda eritme peynirinin piyasada yer aldığını düşünürsek, katkı maddesi içermeyen bu ve benzeri ürünlerin özellikle etiket okuma farkındalığı olan tüketiciler tarafından fark edildiğini söyleyebiliriz. Öyle ki, marketlerde yan yana duran ve fiyatları da birbirinden pek ayrışmayan fakat içeriğinde emülsifiye edici tuzlar veya koruyucu katkı maddeleri bulunan birçok farklı peynir markası ve çeşidi olduğunu görüyoruz. Diğer yandan bu ve benzeri ürünlerde hiçbir katkı maddesi bulunmazken, bunun ambalajda sadece etiket beyanında yer aldığını söyleyelim. Bu noktada etiket okuma farkındalığı ve tüketici bilincinin sizlerin daha doğru ve sağlıklı seçimler yapmanız adına önemini de bir kez daha vurgulayalım.

Bu haliyle ürünün besin değerleri tablosunda da peynirin içerdiği kalori, yağ, protein ve tuz oranlarını görebiliyor. Buna göre ürün 100 gr’da Buna göre üründe 100 gr.’da 1,7 gr. tuz bulunurken, bu da 40 gr.’lık tek porsiyonda 0,7 grama denk geliyor. Bu oranla da dil peynirinin, çeçil peynirinden daha az tuz içerdiğini görüyoruz. Üründe az önce de söylediğimiz gibi emülsifiye edici tuzlar bulunmuyor. Ürün 40 gr.’lık tek porsiyonda 11 gr. yağ ve 8,9 gr. protein içeriyor. Bu haliyle tam yağlı olarak üretilen ürün kuru maddede en az %45 gibi yüksek oranda süt yağı içeriyor. Üründe ayrıca sütten gelen protein haricinde herhangi bir protein ilavesi bulunmuyor. Ürünün bu haliyle tek porsiyon tüketiminde günlük protein ihtiyacının %18’ini tek başına karşıladığını da besin değerleri tablosundan görebiliyoruz. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Pastörize inek sütü, Peynir mayası, Tuz, Peynir kültürü
🔎Carrefour Tam Yağlı Dil Peyniri Besin Değerleri
👉Enerji 139 kcal
👉Karbonhidrat 0,1 gr.
👉Yağ 11 gr.
👉Protein 8,9 gr.
👉Tuz 0,7 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (40 gr.) ürün için verilmiştir.

Bu bir Editöryal içerik yayınıdır. Editöryal içerik yayınlarımız, firmaların talebi doğrultusunda belirlenen ürünlerin marketlerde/eczanelerde tarafımızca bizzat tespit edilerek incelenmesiyle oluşturulur. Editöryal içerik yayınları Gıda Dedektifi’nin bir gelir modeli olup, ücret karşılığında hazırlanmakta, öznel öneri ya da yorumlar içermeksizin tarafsız ve bağımsız yayıncılık ilkesinden ayrılmadan takipçilerimize sunulmaktadır.

gıda dedektifi


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri