Dondurma ve Buzlar

Algida Atelier Gelarto Ekvador Çikolatalı


Yaz aylarında dondurma reyonlarında dikkatimizi çeken yeni ürünlerden Algida markalı Atelier Gelarto markalı yarım yağlı dondurmanın Ekvador Çikolatalı çeşidini inceleyeceğiz. Ürün 302 gr.’lık ambalajlarda satılıyor. Ürünün tek porsiyonu 60 gr. olarak ediliyor. Böylelikle tek kutuda 5 porsiyon ürün olduğunu söyleyebiliyoruz. Ürün temel olarak %94 oranında yarım yağlı çikolatalı dondurma ve %6 oranındada çikolata parçalarından ibarettir. Ürünün Çorlu ve Konya fabrikalarında üretildiğini,ürün içeriğindeki bitter çikolatada yer alan kakao kitlesinin Ekvador’dan ithal edildiğini belirtelim.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Su, Şeker ve Süt kreması olduğunu görüyoruz. Üründe bu haliyle %7 oranında süt yağı bulunduğunu anlıyoruz. Üründe bunun yanında %11 oranında bitter çikolata bulunuyor. Çikolata içeriğinde kakao kitlesinin yanı sıra; şeker ve emülgatör olarak soya lesitini haricinde herhangi bir bileşen yer almıyor. Üründe ayrıca yağsız süt tozu, peyniraltı suyu tozu ve tereyağı gibi süt bileşenleri bulunuyor. Ürün ayrıca kakao tozu da içeriyor. Üründeki kakao tozunun ekvadordan ithal edilmediğini belirtelim.

Üründe bunların yanında emülgatör ve kıvam arttırıcı katkı maddeleri bulunuyor. Üründeki emülgatör ile ilgili olarak etiketinde ürünün domuz yağı ve katkıları içermediğine ilişkin bir uyarı yer almaktadır.
Bu haliyle ürün 60 gr.’lık tek porsiyonda 145 kcal enerji veriyor. Olur da, porsiyon kontrolü yapamaz ve 302 gr.’lık kutunun tamamını tüketirseniz yaklaşık 725 kcal gibi yüksek bir enerjiyi almış oluyorsunuz. Ürün tek porsiyonda 15 gr. yani yaklaşık 7 tane küp şeker kadar ilave şeker içerirken, 7,3 gr. yağ ve 2,6 gr. protein bulunuyor.

Üründe ilave bitkisel yağ bulunmamakta olup, üründeki yağ içeriği sütten gelen yağ ve tereyağından kaynaklıdır. Üründe ayrıca 60 gr.’lık tek porsiyonda 1,6 gr. lif bulunduğunu da söyleyelim. Porsiyon kontrolü yapmakta zorlananlar için ürünün tek paketinde ise toplam 75 gr. yani yaklaşık 37 tane küp şekere denk ilave şeker bulunduğunu da hatırlatalım. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Su, Şeker, Süt kreması, Bitter Çikolata (%11) [Kakao kitlesi, Şeker, Emülgatör (Soya lesitini)], Yağsız süttozu, Kakao tozu, Peyniraltı suyu tozu, Tereyağ, Emülgatörler (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), Kıvam arttırıcılar (Guar gam, Keçiboynuzu gamı)
🔎Algida Atelier Gelarto Ekvador Çikolatalı Besin Değerleri
👉Enerji 145 kcal
👉Şeker 15 gr.
👉Yağ 7,3 gr.
👉Protein 2,6 gr.
👉Lif 1,6 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (60 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri