Krakerler

Ülker Susamlı ve Çörek Otlu Kraker


Gıda Dedektifi yayınlarını durdurmaya yönelik savcılık soruşturması ve hesabımızda yayınlanan içeriklerin haksız rekabet içerdiğine dair iddialar içeren 500 bin ₺’lik tazminat davasına rağmen, tarafsız ve bağımsız yayıncılık ilkesiyle Ülker markalı ürünleri incelemeye devam ediyoruz. Bu yıl 50. yılını kutlayan çubuk krakerin de üreticisi olan Ülker’in son aylarda piyasaya sürdüğü yeni ürünlerinden susamlı ve çörek otlu krakeri inceleyeceğiz. Ürün 44 gr.’lık paketlerde satılıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Buğday unu, Bitkisel yağ olarak Palm yağı ve Kabartıcılar olduğunu görüyoruz. Üründe kabartıcı olarak Amonyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Hidrojen Karbonat ve Disodyum Difosfat kullanılıyor. Üründe kullanılan palm yağının etkisiyle 100 gr.’da 22 gr. yağ içerirken, bu da 44 gr.’lık tek pakette 9,7 gr. toplam yağ demek oluyor. Bu yağın da 4,4 gramını doymuş yağ oluşturuyor. Bu haliyle üründen alınan kalorinin %19’unun doymuş yağdan geldiğini belirtelim. Üründe Palm yağı haricinde susam ve çörek otundan gelen yağ olduğunu da söyleyelim.

Üründe %3,7 oranında susam ve %2,5 oranında çörek otu bulunuyor. Bunun yanı sıra içeriği bilinmeyen yapay aroma vericiler bulunuyor. Üründe bu temel içeriklerin yanı sıra; süt bileşeni içeren peynir altı suyu tozu, yağsız süt tozu ve oranı belirtilmeyen peynir tozu bulunuyor. Ürün katkı maddesi olarak ayrıca un işlem maddesi olarak sodyum metabisülfit içeriyor. Üründe koruyucu katkı maddesi bulunmuyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Buğday unu, Bitkisel yağ (Palm), Kabartıcılar (Amonyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Hidrojen Karbonat, Disodyum Difosfat), Peynir altı suyu tozu, Susam (%3,7), Çörek otu (%2,5), İnvert şeker şurubu, Tuz, Şeker, Aroma vericiler, Peynir tozu, Yağsız süt tozu, Un işlem maddesi (Sodyum Metabisülfit)
🔎Ülker Susamlı ve Çörek Otlu Kraker Besin Değerleri
👉Enerji 206,4 kcal
👉Şeker 3 gr.
👉Yağ 9,7 gr.
👉Protein 3,7 gr.
👉Lif 0,97 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (44 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri