Balık, Dondurulmuş Gıda

Dardanel Dondurulmuş Mezgit Pane


Uzun yıllardır ton balığı üretimiyle bilinen Dardanel tarafından farklı çeşitlerde balıklar marketlerin dondurucu raflarında yer almaya başladı. Bunlardan birini, Dardanel markalı Mezgit Pane ürününü inceleyeceğiz. Ürün 350 gr.’lık dondurulmuş paketlerde, tek pakette 5 dilim olarak satılıyor. Buna göre tek dilim ürün 75 gr. olarak hesaplanıyor. Ürün içeriğinde %60 oranında Pollechius Virens türü ithal Mezgit bulunuyor. Fakat “pane” olarak satılan üründe tabii ki mezgit tek başına bulunmuyor.

Üründe mezgitin yanı sıra sırasıyla Buğday unu, Bitkisel yağlar ve Şeker yer alıyor. Üründe bitkisel yağ olarak değişen miktarlarda ayçiçek ve kanola yağı kullanıldığını görüyoruz. Üründeki şeker miktarı ise 100 gr.’da 0,8 gr. olarak belirtiliyor. Üründe bu bileşenlerin yanı sıra pane harcında kullanılan maya, tuz, nişasta ve kıvam arttırıcı olarak guar gam bulunuyor. Üründe koruyucu veya aroma verici herhangi bir katkı maddesine rastlanmıyor.

Bu haliyle ürünün 75 gr.’lık tek dilimde 188 kcal enerji verdiğini söyleyelim. Ürün tek adette 15,2 gr. karbonhidratın yanı sıra 10,3 gr. yağ içeriyor. Bu yağın sadece 0,9 gramının doymuş yağ olduğunu da özellikle belirtelim. Bu durum hem mezgitteki hem de kullanılan bitkisel yağlardaki doymuş yağ oranının düşük olmasıyla bağlantılıdır. Karbonhidrat içeriğinin büyük oranda buğday unundan, yağ içeriğinin ise kısmen ilave bitkisel yağlardan kaynaklı olduğunu söyleyelim. Üründe mezgit kaynaklı protein değeri ise 75 gr.’lık tek dilimde 8,2 gr. olarak beyan ediliyor. Üründe Omega-3 oranı ise yine tek dilimde 100 mg. olarak hesaplanıyor. Tek dilim üründe 0,75 gr. tuz bulunduğunu da ayrıca belirtelim. Bu haliyle üründen alınan kalorinin %32,3’ü karbonhidrattan gelirken sadece %2,4’ü doymuş yağdan gelmektedir. Üründe proteinden gelen kalori oranı ise %17,3 düzeyindedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Mezgit (%60), Buğday unu, Bitkisel yağlar (Ayçiçek yağı, Kanola yağı), Şeker, Maya, Tuz, Nişasta, Kıvam arttırıcı (Guar gam)
🔎Dardanel Mezgit Pane Besin Değerleri
👉Enerji 188,2 kcal
👉Karbonhidrat 15,2 gr.
👉Yağ 10,3 gr.
👉Protein 8,2 gr.
👉Tuz 0,75 gr.
👉Omega-3 100 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek dilim balık (75 gr.) için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri