Editoryal İçerik, Özel İnceleme, Peynir

Muratbey Plus D vitaminli Taze Kaşar Peyniri


Okulların açılmasıyla kahvaltı öğünleri çocuklar için daha da büyük önem kazandı. Özellikle tüm gün okulda olan çocuklarımız güne başlayacakları güçlü bir kahvaltıyla günün önemli kısmında zinde kalacaktır. Bunun yolu da elbette kahvaltılık gevrekler, kakaolu fındık kremaları ya da meyveli içeceklerle değil; içeriğinde yüksek oranda protein ve kalsiyum bulunan süt ürünleriyle mümkün olacaktır. Bu süreçte peynirdeki protein ve kalsiyuma ek olarak D vitamini ilavesi içeren Muratbey Plus D vitaminli Tam Yağlı Taze Kaşar Peyniri’ni inceleyeceğiz. Ürün Muratbey firmasının Uşak’ta yer alan fabrikalarında üretiliyor ve 300 gr.’lık paketlerde satılıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda aynı markaya ait Tam Yağlı Taze Kaşar Peyniri’nden besin değerleri açısından bir farklılık içermediğini görüyoruz. Ürün içeriğinde ilk sırada Pastörize İnek sütü yer alırken; Kalsiyum Klorür, Peynir mayası, Tuz ve Kültür haricinde D vitamini bulunuyor. Üründe tam yağlı süt kullanılıyor – böylelikle 100 gr.’da 27,4 gr. süt yağı içeren tam yağlı bir kaşar peyniri elde ediliyor. Ürünün kuru maddede %45 oranında süt yağı içerdiği de ayrıca belirtelim – ki mevzuata göre tam yağlı kaşar peyniri ifadesi buradan geliyor. Ürün bu haliyle 45 gr.’lık tek porsiyonda 12,3 gr. yağ içermektedir.

Ürün diğer kaşar peynirler gibi karbonhidrat açısından düşük değerlere sahiptir. Üründe 100 gr.’da 1,5 gr. karbonhidrat bulunuyor – ki bu da sütten gelen laktozun fermentasyon sonrasında dönüşmüş haliyle düşük bir düzeyde yer alıyor. Ürün bu haliyle 100 gr.’da 345 kcal enerji içerirken, 45 gr.’lık tek porsiyonda 155 kcal enerji veriyor. Üründe kalori sağlayan bir diğer besin değeri ise sütten gelen proteindir. Ürün ambalajında da belirtildiği gibi 100 gr.’da 23 gr. Protein içermektedir. Bu haliyle ürünün 45 gr.’lık tek porsiyonunda 10,4 gr. Protein bulunuyor. Ürünün tek porsiyonu günlük protein ihtiyacının beşte birini tek başına karşılıyor. Üründe ayrıca sütten gelen yüksek kalsiyum ve fosfor bulunuyor. 45 gr.’lık tek porsiyon üründe 315 mg. Kalsiyum ve 292,5 mg. Fosfor içeriyor. Buna göre tek porsiyon bir taze kaşar peynirinden yaklaşık 1,5 su bardağı sütten alınan kalsiyum alınmış oluyor.

Resim

Son olarak ürüne ilave edilerek özellikli bir peynir olmasını sağlayan D vitaminine geliyoruz. Ürün 100 gr.’da 5 mcg. D vitamini ilavesi içeriyor. Bu da Tarım Bakanlığı kriterlerine göre 100 gr.’lık ürün tüketiminde günlük D vitamini ihtiyacının tamamının karşılandığını gösteriyor. Böylelikle ürünün 45 gr.’lık tek porsiyonunun günlük D vitamini ihtiyacının yaklaşık yarısını karşıladığını söyleyebiliyoruz. Bunun yanı sıra; etikette dikkat çeken bir diğer detay ise 100 gr. üründe bulunan 5 mcg. D vitamininin Sağlık Bakanlığı Türkiye Beslenme Rehberi’ndeki günlük referans kriterlerine göre %33’ünü karşıladığı yönündedir. Bu durum da Türk Gıda Kodeksi ile Sağlık Bakanlığı kriterlerinin birbirinden farklı olduğu gerçeğini ortaya koymaktadır. Muratbey firması ürün ambalajında her iki referans değeri de tüketiciye beyan ederek örnek bir etiket farkındalığı oluşturmaktadır. Ürünün Türk Gıda Kodeksi’ne göre 100 gr.’da günlük kalsiyum ihtiyacının %88’ini, günlük fosfor ihtiyacının ise %93’ünü karşıladığını da ayrıca belirtelim. Son olarak üründe Koruyucu olarak Sorbik asit bulunduğunu belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Pastörize inek sütü, Stabilizör (Kalsiyum Klorür), Peynir mayası, Tuz, Kültür, D vitamini, Koruyucu (Sorbik asit)
🔎Muratbey Plus D vitaminli Taze Kaşar Peyniri Besin Değerleri
👉Enerji 155 kcal
👉Karbonhidrat 0,67 gr.
👉Yağ 12,3 gr.
👉Protein 10,4 gr.
👉Tuz 0,8 gr.
👉Kalsiyum 315 mg.
👉D vitamini 2,25 mcg.
👉Fosfor 292,5 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (45 gr.) ürün için verilmiştir.

Bu bir Editoryal içerik yayınıdır. Editoryal içerik yayınlarımız, firmaların talebi doğrultusunda belirlenen ürünlerin marketlerde/eczanelerde tarafımızca bizzat tespit edilerek incelenmesiyle oluşturulur. Sponsorlu içerik yayınları Gıda Dedektifi’nin bir gelir modeli olup, ücret karşılığında hazırlanmakta, öznel öneri ya da yorumlar içermeksizin tarafsız ve bağımsız yayıncılık ilkesinden ayrılmadan takipçilerimize sunulmaktadır.

gıda dedektifi
Yorum Yazabilirsiniz;


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri