Meyve Suyu ve Nektar

Tropicana Şeftalili İçecek


Okulların açıldığı bu hafta itibariyle öğrencilerin beslenmelerine konan ve genellikle “meyve suyu” diye bilinen meyveli içecekleri incelemeye başlıyoruz. Bunlardan ilki ambalajının ön yüzünde “Bursa’dan Şeftali” ifadesiyle dikkat çeken Tropicana Şeftalili İçecek. Ürün meyve suyu ya da meyve nektarı kategorisinde olmayıp içerdiği %25 oranında meyve bulunan konsantresiyle meyveli içecek sınıfındadır. Ürünün kantin genelgesi uyarınca okul kantinlerinde satılmaya uygun nitelikte olmadığını da özellikle belirtelim. Ürün 200 ml.’lik paketlerde satılmakta olup, Pepsico firmasına ait Fruko Meşrubat Sanayi İzmir fabrikasında üretilmektedir.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Su, Şeftali Püre Konsantresi ve Şeker olduğunu görüyoruz. Üründe nişasta bazlı glikoz şurubu ya da glikoz-fruktoz şurubu bulunmuyor fakat içerdiği sofra şekerine ilave olarak kolalarda ve çeşitli meşrubatlarda da bulunan Aspartam ve Asesülfam Potasyum isimli yapay tatlandırıcılar içeriyor. Düşünün ki siz Bursa’dan Şeftali diye pazarlaması yapılan bu ürünün etiketini okumadan alsanız; kolada bile artık kullanımından vazgeçilen yapay kimyasalları çocuğunuza vermiş olacaksınız. Üründe tatlandırıcılardan harici olarak 100 gr.’da 16 gr. şeker bulunuyor. Bu da tek kutuda 8 tane küp şekere denk şeker demek oluyor – ki her biri şekerden onlarca kat daha tatlı olan yapay tatlandırıcıların etkisiyle muhtemelen bu ürün yüksek şekerli – boğaz yakan bir tada sahiptir.

Üründe Şeftali Püre Konsantresi oranı bilinmezken, bu konsantrenin içeriğinde %25 oranında meyve olduğunu biliyoruz. Meyveli içeceklerde ve meyve nektarlarında genellikle konsantredeki meyve oranı tüketiciye beyan edilirken, üründeki toplam meyve oranınını – konsantrenin oranını bilmediğimiz için – hesaplayamıyoruz. Üründe bu temel bileşenlerin yanı sıra; Asitlik Düzenleyici ve Antioksidan bulunduğunu da söyleyelim. Üründe böylelikle 200 ml.’lik tek şişede tamamına yakını ilave şekerden gelen 62 kcal enerji olduğunu da belirtelim. Üründe koruyucu veya renklendirici katkı maddeleri ise bulunmamaktadır. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler: Su, Şeftali Püresi Konsantresi, Şeker, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Antioksidan (Askorbik asit), Tatlandırıcılar (Aspartam, Asesülfam Potasyum)
🔎Tropicana Şeftalili İçecek Besin Değerleri
👉Enerji 62 kcal
👉Şeker 16 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri tek paket (200 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri