Meyve Suyu ve Nektar

Dimes Vişneli İçecek


Market raflarında yer alan meyve suyu görünümlü meyveli içecekleri incelemeye devam ediyoruz. Dimes markasıyla 200 ml.’lik paketlerde satılan Vişneli İçecek ürününü inceleyeceğiz. Ürün içeriğinde %20 oranında meyve içeren konsantre kullanıldığını anlıyoruz. Üründe ilave olarak sofra şekeri ya da glikoz-fruktoz şurubu yer alıyor. Bu da tüketiciye -S veya -F kodlamasıyla ambalajın üzerinde veriliyor. Bu kodlamaya göre üründeki ilave şeker çeşidi anlaşılabiliyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada ürünün temel bileşenlerini görüyoruz. Buna göre üründe sırasıyla Su, Şeker veya glikoz-fruktoz şurubu ve Vişne suyu konsantresi bulunuyor. Ürün vişneden gelen şeker dahil olmak üzere 200 ml.’lik tek pakette 23,4 gr. yani yaklaşık 12 tane küp şeker kadar ilave şeker içeriyor. Üründe bu şekere karşılık olarak lif bulunmuyor. Başka bir deyişle bu ürünün tek paketini tüketen bir çocuk vücuduna yoğun olarak 23,4 gr. şeker alıyor – ki bu tek başına günlük 2000 kcal enerjinin %4,6’sına denk geliyor. Bu da gün boyunca aşılmaması önerilen %5’lik üst sınıra sadece bu ürünle ulaşmanın ne denli kolay olduğunu gösteriyor.

Üründe bu temel bileşenlerin yanı sıra; Asitlik Düzenleyici olarak Sitrik asit ve Aroma verici olarak yapay Vişne aroma vericisi bulunuyor. Başka bir deyişle vişneli içecek olarak satılan bu üründen aldığınız vişne tadı yapay katkı maddelerinden, şeker tadı ise nişasta bazlı glikoz-fruktoz şurubundan geliyor olabilir. Böyle bir ürünün meyve suyu diye alıp, çocuğunuza içirmek tercihi ise size kalıyor. Bu ve benzeri ürünlerin mevcut mevzuat kapsamında okul kantinlerinde satılmasının mümkün olmadığını da belirtelim. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler: Su, Şeker veya Glikoz-fruktoz şurubu, Vişne suyu konsantresi, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Aroma verici (Vişne)
🔎Dimes Vişneli İçecek Besin Değerleri
👉Enerji 95 kcal
👉Şeker 23,4 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri tek paket (200 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri