Sütlü Tatlı ve Toz

Dr Oetker Muzlu Puding Toz Karışımı


1891 yılında genç bir doktor olan August, Bielefeld’deki hastane odasında hamur kabartma tozunu bulduğunda sadece 29 yaşındaydı. 10 yıl içinde 50 milyon adet satacağı ve ardından da patentini alacağı kabartma tozu üretimiyle başlayan süreçte bugün Dr. Oetker olarak bilinen dünyaca ünlü firmanın da temellerini atmıştı. Sonrasında nişasta, şekerli vanilin ve puding gibi ürünlerle büyüyen firmanın bugün Muzlu Puding ürününü inceleyeceğiz. Ürün 120 gr.’lık ambalajlarda toz karışım olarak satılıyor ve 750 ml. süt ile birlikte pişirilerek hazırlanıyor.

Dr. August Oetker tarafından 1903 yılında kabartma tozuna ilişkin alınan patentin belgesi

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Şeker, Nişasta ve Aroma verici yer alıyor. Üründe 3. sırada yer alan aroma vericinin – açıkça beyan edilmese de muz aroma vericisi olduğunu anlıyoruz. İlginçtir ki “Muzlu” olarak isimlendirilen ve ambalajında muz görselleri yer alan bu üründe %0,2 yani sadece binde 2 oranında muz bulunmaktadır. Bu da 120 gr.’lık tek pakette 0,24 gr. yani bir gramın dörtte biri kadar muz tozuna denk gelmektedir.

Üründe muzdan daha fazla oranda aroma verici olması da bir diğer ironik durumdur. Tabi üründe bu kadar az oranda muz olunca muz rengi vermek de renklendiricilere düşmektedir. Bu haliyle ürün renklendirici olarak beta karoten içermektedir. Beta karotenin verdiği sarı-turuncu renk ise üründe “muz” algısını güçlendirmektedir. Tadı ve kokusu aroma vericilerden, rengi ise renklendiriciden gelen bu ürünün bir hastane odasında – doktor bir zat tarafından icat edildiğine inanmak zor olsa gerek. Gıda endüstrisinin geldiği noktada her zaman dediğimiz gibi sağlık değil, mutluluk; gerçek tatlar değil, tat illüzyonları öne çıkmaktadır.

Ürün bu haliyle yaklaşık 200 gr.’lık tek kasede 244 kcal enerji içeriyor. Üründe sütten gelen şeker ile birlikte 28,6 gr. şeker bulunuyor. Sütten gelen şekerin de dahil olduğu bu oran yanı sıra; ürünün toz karışım olarak ne kadar ilave şeker içerdiği tüketiciye açıkça beyan edilmiyor. 750 ml.’lik sütte yaklaşık 3,6 gr. laktoz kabulüyle, bunun da yaklaşık 4 porsiyondaki laktoz oranı olduğu hesaplamasıyla 200 gr.’lık tek kasede bulunan şekerin 1 gr.’nın laktozdan geldiğini kabul ediyoruz. Bu da ürünün tek kasede yaklaşık 28 gr. yani 14 tane küp şekere denk ilave şeker içerdiğini gösteriyor. Üründe bunun yanında tek kasede sütten gelen 6,8 gr. yağ ve 6 gr. protein olduğunu da söyleyelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Şeker, Nişasta, Aroma verici, Muz tozu (%0,2), Tuz, Renklendirici (Beta Karoten)
🔎Dr Oetker Muzlu Puding Besin Değerleri
👉Enerji 244 kcal
👉Şeker 28,6 gr.
👉Yağ 6,8 gr.
👉Protein 6 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek kase (~200 gr.) hazırlanmış ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri