Gündem Özel

Kayseri’de nar yedikten sonra ölen Saliha Çakır’ın “tarım ilacı” sebebiyle hayatını kaybettiği kesinleşti.


Kayseri’nin Yenihisar ilçesinde 2 yıl önce yol kenarındaki bir satıcıdan aldığı narı yedikten sonra hayatını kaybeden 4 yaşındaki Saliha Çakır’ın adli tıp raporu ortaya çıktı. Saliha Çakır’ın babası Üzeyir Çakır tarafından yapılan açıklamada; “Kimyasal ilaçtan olduğu kesinleşti. Bu nardan hepimiz zehirlenmiştik. Kızım küçük olduğu için bünyesi kaldırmadı, vefat etti” ifadelerine yer verdi. 4 yaşındaki bir çocuğun kimyasal ilaçtan zehirlenmesi Türkiye gündeminde bir nar çekirdeği kadar yer tutmadı, normalde günlerce konuşulması ve olağanüstü tedbirlere sebep olması gereken olay; 2 yıl önce unutulduğu gibi şimdi çıkan adli tıp raporu da ne ulusal basında ne de sosyal medyada yer bulmadı. Konuyu özellikle ülkemizdeki pestisit sorununa dikkat çekmek üzere gündeme getiriyoruz.

30 Ekim 2019 akşamında meydana gelen olay ve sonrasındaki tespitler Adli Tıp Raporu’nda şu şekilde yer aldı: “Adli dosyada kayıtlı bilgilerde 30.10.2019 tarihinde akşam ailecek nar yeme öyküsü ile Yeşilhisar İlçe Devlet Hastanesi’ne getirildiği, kusma öyküsü olduğu, parmak ucu kş.361 TA:80/50 Nbz:100 pupüler anizokorik olması ve genel durumu kötü olması üzerine ambulans ile Kayseri Şehir Hastanesi’ne sevk edildiği, yolda arrest olduğu, yeniden canlandırma işlemlerine yanıt alamayarak ex duhul olarak hastaneye getirildiği, otopside vücudunda ölümüne müessir travmatik lezyon bulunmaması, iç organlarda tespit edilen makroskopik bulgular, iç organların histopatolojik tetkikinden elde edilen bulgular, toksikolojik incelemeler için cesetler alınan örneklerde aranan toksik maddelerin tespit edilmediği bildirilmiş olmakla birlikte alınan zehirli maddelerin hızla metabolitlerine dönüşebileceği, ölüm sonrası yapılan analizlerde tespit edilemeyebileceği tıbben bilindiği Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanlığı Kimya İhtisas Dairesi Toksikoloji Şubesi’nde çocuğun yediği nar kabukları ve parçalanmış halde kabuklarıyla birlikte nar örneklerinde pestisitler grubundaki maddeler tespit edilmiş olması ve soruşturma evrakında kayıtlı bilgiler birlikte değerlendirildiğinde çocuğun ölümünün tarım ilacı zehirlenmesi sonucu meydana gelmiş olduğunu kabulü gerektiği öy birliğiyle mütalaa olunur”

Buna göre Adli Tıp Raporu’ndan anlaşıldığı üzere Yeşilhisar İlçe Devlet Hastanesi’ndeyken hayatta olduğu anlaşılıyor. Saliha Çakır’ın babası tarafından verilen bilgi doğrultusunda da gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastanede aileye serum tedavisi uygulanıyor. Burada fenalaşan ve durumu ağırlaşan Saliha Çakır’ın Kayseri Şehir Hastanesi’ne sevki sırasında ambulansta hayatını kaybettiği belirtilirken, sonrasında Adli Tıp Kurumu tarafından yapılan tetkikler sonrasında çocuğun yediği nar kabuğu ve nar parçalarında tarım ilacı olarak bilinen pestisitler tespit ediliyor. Saliha Çakır’ın babası Üzeyir Çakır konuyla ilgili “Bu nardan hepimiz zehirlendik. Bizler tedaviyle kurtulduk, kızım küçük olduğu için bünyesi kaldıramadı. Aynı nardan o gece Jandarma ve İlçe Tarım Müdürlüğü ayrı ayrı örnek aldı. İlçe Tarım Müdürlüğü bize rapor sonucunu vermeyerek, narda hiçbir sıkıntı yok demişti. Adli Tıp Raporunda ise kızımın nardaki tarım ilacından zehirlendiği belirtiliyor. Başka ailelerin canı yanmasın yetkilileri göreve davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı. Konuyla ilgili İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından herhangi bir açıklama yapılmazken, Adli Tıp Kurumu’na ait rapor aile tarafından basına geçtiğimiz hafta sunulmuştu. #ÇocuklarımızıYedirmeyeceğiz

Yorum Yazabilirsiniz;


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri