Sütlü Tatlı ve Toz

Pakmaya Çikolatalı Puding


Toz karışım olarak market raflarında uzun yıllardır satılan pudingleri incelemeye Pakmaya Çikolatalı Puding ürünüyle devam ediyoruz. Ürün 106 gr.’lık paketlerde toz karışım olarak satılıyor ve ambalaj üzerinde “Yoğun çikolata lezzeti” ifadesi yer alıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Şeker, Mısır nişastası ve Kakao tozu bulunduğunu görüyoruz. Üründe ayrıca %4,36 oranında bitter çikolata parçaları yer alıyor. Bu da Çikolatalı olarak satılan üründe 106 gr.’lık tek paket karışımda 4,6 gr. Çikolata olduğunu gösteriyor. Üründe ilk sırada şeker yer alıyor demiştik fakat ürünün 106 gr.’lık tek pakette ne kadar şeker içerdiği bize beyan edilmiyor. Ambalaj üzerinden edindiğimiz besin değerleri tablosuna göre üründe 200 gr.’lık hazırlanmış tek kase üründe 31,2 gr. Şeker bulunuyor. Basit bir hesaplamayla üründeki ilave şeker oranını bulabiliyoruz. Ürün tarifine göre 4 kase için 750 ml. süt ile yapılıyor. 750 ml. süt ise 3,4 gr. Laktoz içeriyor. Bu da 200 gr.’lık tek kaseye denk düşen 0,85 gr. Laktoz olduğunu gösteriyor. Bu da ürünün tek kasede yaklaşık 30 gr. yani yaklaşık 15 tane küp şeker kadar ilave şeker içerdiğini ortaya koyuyor.

Üründe içerik sıralamasında ilk sıralarda yer alan mısır nişastası ve kakao tozu oranları da tüketiciye beyan edilmiyor. Ürün %4,36 oranındaki bitter çikolata parçaları içeriğinde de ayrıca şeker, kakao yağı ve kakao kitlesi içeriyor. Üründe ayrıca çikolata içeriğinde emülgatör olarak ayçiçek lesitini bulunuyor. Ürün son sıralarda ise sofra tuzu, aroma verici ve kıvam arttırıcı olarak Ksantan gam içeriyor. Üründe bulunan aroma verici kimyasalların içeriği ve çeşitleri de yine tüketiciye beyan edilmeyen hususlar arasında yer alıyor. Ürün bu haliyle 200 gr.’lık tek kasede 248 kcal enerji veriyor. Ürün tek kasesinde 31,2 gr. şeker yanı sıra sütten gelen 6,4 gr. yağ ve 6,2 gr. protein içeriyor. Üründe lif ve kalsiyum oranı ise bilinmiyor. Ürünün koruyucu veya renklendirici katkı maddesi içermediğini belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Şeker, Mısır nişastası, Kakao tozu, Bitter çikolata parçaları (%4,36) [Şeker, Kakao yağı, Kakao kitlesi, Emülgatör (Ayçiçek lesitini), Aroma verici], Sofra tuzu, Aroma verici, Kıvam arttırıcı (Ksantan gam)
🔎Pakmaya Bitter Çikolatalı Puding Besin Değerleri
👉Enerji 248 kcal
👉Şeker 31,2 gr.
👉Yağ 6,4 gr.
👉Protein 6,2 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri yaklaşık tek kase (200 gr.) tarafine uygun hazırlanmış ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri