Süt ve Sütlü İçecekler

Nesquik Ballı Süt


Uzun yıllardır kakaolu içecek tozlarıyla bilinen ve son yıllarda farklı ürünlerle de market raflarında boy göstermeye başlayan Nestlé Nesquik Ballı Süt ürününü inceleyeceğiz. Ürün 180 ml.’lik tüketime hazır – pipetli kutularda satılıyor. Ürünün aynı zamanda Nestlé Türkiye tarafından üretilmediğini de belirtelim. Etikette tüketiciye açıkça beyan edilmeyen bu bilgiye TR10-1148 Onay koduyla bakanlık veritabanı üzerinden yaptığımız araştırmayla ulaşıyoruz. Buna göre ürünün Gönenli Süt ve Süt Ürünleri Gıda San. ve Tic. A.Ş. tarafından Balıkesir Gönen tesislerinde üretildiğini anlıyoruz.

Fason olarak üretilen ürün ambalajında Nesquik markasıyla özdeşleşen tavşan görselinin yanı sıra bir kase bal bulunuyor. Baştan söyleyelim; ürün baldan 5 kat daha fazla oranda sofra şeker içermesine rağmen Türk Gıda Kodeksi bu ürüne “Ballı Süt” denilmesine izin veriyor. Fakat ürün ambalajında aleni bir şekilde ilave şeker oranının yazması bilinçli tüketiciler açısından önem arz ediyor. Öyle ki, bu bilgiyi ambalajın ön yüzünden kolaylıkla öğrenebiliyoruz.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Pastörize İçme sütü, Şeker ve Bal olduğunu görüyoruz. Üründe %1,2 yağ oranına sahip pastörize UHT süt bulunurken, sütün oranı ve sütten gelen kalsiyum oranı tüketiciye beyan edilmiyor. İlginçtir; her reklamda kalsiyumun gücünden, sütten gelen iyilikten bahseden bu firmalar, etiketlerinde süt oranını ve sütten gelen kalsiyum oranını paylaşmakta reklamlardaki duruşlarını sergilemiyorlar. Buna rağmen, içerikte 2. sırada şeker bulunan ürünün ilave şeker oranı ambalajın ön yüzünde %5,1 şeklinde beyan ediliyor. Buna göre 180 ml.’lik tek kutu üründe 9,2 gr. ilave şeker bulunuyor. Sütten gelen laktoz ile birlikte tek kutudan alınan şeker oranı ise 18 gramı buluyor. Bu haliyle üründe yaklaşık %95 oranında süt olduğunu da hesaplayabiliyoruz.

Ürün bu temel bileşenlerin yanı sıra Kıvam arttırıcı olarak Karragenan ve Aroma verici olarak Vanilin içeriyor. Üründe bunun yanı sıra herhangi bir renklendirici veya koruyucu katkı maddesi bulunmuyor. Ürünün tek kutusu tüketildiğinde 113 kcal enerji alınıyor ve bu kalori %32,5 gibi yüksek bir oranda ilave şekerden geliyor. Üründe ayrıca tek kutuda sütten gelen 2,1 gr. yağ ve 5 gr. protein bulunuyor. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler; Pastörize İçme Sütü, Şeker, Bal (%1), Kıvam arttırıcı (Karragenan), Aroma verici (Vanilin)
🔎Nestlé Nesquik Ballı Süt Besin Değerleri
👉Enerji 113 kcal
👉Şeker 18 gr.
👉Yağ 2,1 gr.
👉Protein 5 gr.
👉Kalsiyum Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (180 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri