Gazsız İçecek

Powerade Ice Blast


Ülkemizde Coca Cola Türkiye tarafından üretilerek satışa sunulan ve “sporcu içeceği” olarak bilinen Powerade Ice Blast çeşidini inceleyeceğiz. Ürün 250 ml.’lik sporcu kapağına sahip şişelerde satılıyor. Ürün içeriğinde yoğun sıvı tüketen sporculara yönelik çeşitli mineral ilaveleri bulunuyor. Mevzuat çerçevesinde ürünün isminin de Karışık Meyve Aromalı İzotonik Sporcu İçeceği olduğunu söyleyelim.

Bu ürün Temmuz 2020’de Almanya’dan bir takım gençlerin sosyal medyada çektiği videoyla gündeme gelmişti. Videoda Almanya’da 1€ fiyatla satılan ürünün, Türkiye’de tanesi 3,95₺’den – o tarihi itibariyle Euro kuru 8₺ olduğundan – iki tane alınabildiğiyle dalga geçen gençler muhtemelen ürünün nerede üretildiğinden ve içeriğinden haberdar değildi. Coca-Cola Türkiye tarafından ülkemizde üretildiği için hem içerik hem de fiyat olarak Almanya’daki ürüne kıyasla farklara sahip. Bu haliyle ürünün maliyeti Almanya’daki ürüne göre daha uygun olarak üretilmektedir. Bunun yanısıra; bu arkadaşlara ürünün fiyatından ziyade; içeriğiyle ilgili bir haberimiz olacak. Öyle ki, Türkiye’de satılan Powerade Ice Blast, Almanya’dakine göre nispeten “daha iyi” bir içerik sunmaktadır.

Gelelim ürünün içerik farklılıklarına; ilk olarak ürün Almanya’da Aspartam ve Asesülfam Potasyum gibi yapay tatlandırıcılar içerirken; Türkiye’deki üründe Aspartam bulunmuyor. Türkiye’de üretilen ürün Aspartam yerine Sukraloz içeriyor. Almanya’daki ürün 250 ml.’de 10,2 gr. İlave şeker içerirken; Türkiye’deki ürün 250 ml.’de 9,8 gr. şeker içeriyor. Buna göre Türkiye’deki ürünün daha az yapay tatlandırıcı ve daha az ilave şeker içerdiğini söyleyebiliriz. Diğer yandan baktığımızdaysa aradan geçen zamanda – Eylül 2021 itibariyle aynı üründen 1€’ya Türkiye’de halen iki tane alınabilirken artık elinizde daha fazla para üstü kalıyor.

Bunun yanısıra; Türkiye’de üretilen Powerade Ice Blast tek şişede 50 mg. Sodyum, 31,25 mg. Potasyum, 3,25 mg. Kalsiyum ve 1,5 mg. Magnezyum gibi mineraller içerirken; Almanya’daki üründe mineral katkısı yerine, B6 vitamini bulunmaktadır. Buna göre tek Almanya’da satılan adet üründe 0,32 mg. B6 vitamini bulunmaktadır. Her iki üründe de tartışmalı yapay renklendirici olan Brilliant Blue FCF – Parlak mavi isimli azo boya bulunmaktadır. Ürün de parlak mavi rengini bu yapay renklendiriciden almaktadır. Bu renklendiricinin özellikle çocuklar üzerinden hiperaktivite ve dikkat eksikliği gibi rahatsızlıklara sebebiyet verebileceğini ve bu uyarının çocuklara yönelik üretilen ve satılan ürünlerde beyanının zorunlu olduğunu belirtelim. #NeİçtiğiniziBilin

🔍İçindekiler: Su, Dekstroz, Fruktoz, Asitliği Düzenleyiciler (Sitrik asit, Sodyum Sitrat, Malik asit, Potasyum Sitrat), Aroma vericiler, Kıvam arttırıcılar (Akasya gamı, Ağaç reçinesinin poligliserol esterleri), Mineral tuzlar (Magnezyum Klorür, Kalsiyum Klorür, Potasyum Fosfat), Tatlandırıcılar (Sukraloz, Asesülfam Potasyum), Renklendirici (Brilliant Blue FCF)
🔍Powerade Ice Blast Besin Değerleri
👉Enerji 39 kcal
👉Şeker 9,8 gr.
👉Sodyum 125 mg.
👉Potasyum 31,25 mg.
👉Kalsiyum 3,25 mg.
👉Magnezyum 1,5 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (250 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri