Özel İnceleme, Sponsorlu İçerik

Kınalıeller Kadın Kooperatifi Lezzet Atölyesi Ürünleri’ni sizler için inceledik.


Gıda Dedektifi olarak özellikle kadınların el emeğiyle ortaya koyduğu ve Anadolu’nun birbirinden değerli ve geleneksel tatlarını sunduğu kooperatif ürünleriyle ilgili yeni bir paylaşım dizisi başlatıyoruz. Bu paylaşım dizisinde kadın kooperatifleri eliyle üretilen geleneksel ürünlerin içerik ve besin değerlerini sizlere sunacak, bu ürünleri sizlere tek çatı altında ulaştırmaya çalışacağız.

Bu yayınımız kapsamında bugün Ankara Beypazarı’nda faaliyet gösteren Kınalıeller Kadın Kooperatifi ürünlerini mercek altına alacağız. Kooperatif kapsamında kadınlar tarafından el emeğiyle üretilen, içeriğinde katkı maddesi, koruyucu, aroma verici veya renklendirici gibi endüstriyel katkı maddeleri içermeyen ürünlerin tamamına yukarıdaki linkten ulaşabilir, satın alarak hem kooperatife hem de Gıda Dedektifi yayınlarına destek destek olabilirsiniz.

Beypazarı Kınalı Eller Kadın Kooperatifi Lezzet Atölyesi’nde üretilen ürünlerden ilki Pancarlı Erişte. Ürün kooperatif bünyesinde içeriğinde herhangi bir katkı maddesi olmadan üretilerek 500 gr.’lık paketlerde satılıyor. Ürün içeriğinde ilk 3 sırada; Buğday unu,ü Pancar ve Su bulunuyor. Üründe ayrıca yumurta ve tuz yer alıyor – ki üründe bunlar dışında herhangi bir bileşen yer almıyor. Bu haliyle ürünün 100 gr.’da 366 kcal enerji verdiğini ve bu kalorinin %73,9’unun karbonhidrat kaynaklı olduğunu belirtelim. Üründe lif ve tuz oranının tüketiciye beyan edilmediğini de ayrıca söylemek gerekiyor.
🔎Beypazarı Kınalı Eller Kadın Kooperatifi Lezzet Atölyesi Pancarlı Erişte Besin Değerleri
👉Enerji 366,8 kcal
👉Karbonhidrat 67,6 gr.
👉Yağ 1,27 gr.
👉Protein 12,6 gr.
👉Lif Bilinmiyor.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.

Beypazarı Kınalı Eller Kadın Kooperatifi Lezzet Atölyesi’nde üretilen bir diğer ürün ise Tereyağlı Beypazarı Kurusu. Ürün kooperatif bünyesinde içeriğinde herhangi bir katkı maddesi olmadan üretilerek 400 gr.’lık paketlerde satılıyor. Ürünün Beypazarı’na özgü olarak Tescilli Coğrafi İşaret taşıdığını da söylemek gerekiyor. Ürün etiketinde “Taş fırınlarda, asma ve ceviz yaprakları üzerinde pişirilerek ve yine taş fırınlarda kurutularak bugünkü tadını almıştır.” ifadesi yer alıyor. Beypazarı’na özgü olan bu ürün içeriğinde ilk 3 sırada; Süt, Tereyağı ve Buğday unu bulunuyor. Üründe %16 oranında tereyağı yer alırken, margarin veya bitkisel yağ içermediğini ayrıca belirtmek gerekiyor. Üründe ayrıca kendine has tadını veren tarçın ve hamur mayası da bulunuyor. Üründe bu haliyle 100 gr.’da 23,6 gr. yağ ve 10 gram da protein yer alıyor. Üründen alınan kalorinin %50’sinin karbonhidrattan geldiğini söyleyelim. Bu üründe de lif ve tuz oranı tüketiciye etiket üzerinde beyan edilmemektedir.
🔎Beypazarı Kınalı Eller Kadın Kooperatifi Lezzet Atölyesi Tereyağlı Beypazarı Kurusu
👉Enerji 508 kcal
👉Karbonhidrat 64 gr.
👉Yağ 23,6 gr.
👉Protein 10 gr.
👉Lif Bilinmiyor.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.

Beypazarı Kınalı Eller Kadın Kooperatifi Lezzet Atölyesi’nde üretilen ürünleri incelemeye Cimcik Mantı ile devam ediyoruz. Cimcik Mantı Kütahya’ya özgü bir yemek olarak dikkat çekiyor. Adını hamurun şekillendirilmesinden alan mantının içi boş olarak pişiriliyor. Sonrasındaysa isteğe göre kıyma, yoğurt, sos veya sarımsakla birlikte tüketilebiliyor. Ürün içeriğine baktığımızda %33 oranında yumurta içeriği dikkat çekiyor. Üründe ayrıca makarna yapımında da kullanılan sert buğday unu yer alıyor. Su ve tuz dahil dört temel bileşenden oluşan bu sade ürünün ağırlıklı olarak karbonhidrat içerdiğini söyleyelim fakat üründe yumurtanın da etkisiyle 100 gr.’da 13,6 gr. protein bulunduğunu belirtelim. Ürün 100 gr.’da 377 kcal enerji verirken, bu kalorinin %79’u karbonhidrattan geliyor.
🔎Beypazarı Kınalı Eller Kadın Kooperatifi Lezzet Atölyesi Cimcik Mantı
👉Enerji 377,2 kcal
👉Karbonhidrat 74,7 gr.
👉Yağ 0,7 gr.
👉Protein 13,7 gr.
👉Lif Bilinmiyor.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.

Beypazarı Kınalı Eller Kadın Kooperatifi Lezzet Atölyesi’nde üretilen ilave şeker içeren ender ürünlerden birini inceleyeceğiz. 400 gr.’lık paketlerde satılan ürün tabi bir lokum olunca ilave şeker içermesi kaçınılmaz oluyor. Fakat ürünün sofra şekeri haricinde glikoz şurubu veya nişasta bazlı şeker türevlerini içermediğini belirtelim. Ürün içeriğinde ilk 3 sırada; Su, Şeker ve Mısır nişastası bulunuyor. Üründe karadur ve hindistan cevizi haricinde herhangi bir bileşen yer almıyor. Ürüne ismini veren karadutun mevzuat gereği oranının beyan edilmesi gerekiyorken, bu beyanın etikette yapılmadığını görüyoruz. Üründe bunun dışında koruyucu, renklendirici veya aroma verici katkı maddesi bulunmadığını özellikle belirtmek gerekiyor. Üründe 100 gr.’da 336 kcal enerji içerirken, bu kalorinin %97 sinin karbonhidrattan ve çoğunlukla ilave şekerden geldiğini, şeker oranı ve lif oranının da tüketiciye beyan edilmediğini belirtelim.
🔎Beypazarı Kınalı Eller Kadın Kooperatifi Lezzet Atölyesi Karadut Lokumu
👉Enerji 336 kcal
👉Karbonhidrat 82 gr.
👉Yağ 0,1 gr.
👉Protein 0,2 gr.
👉Lif Bilinmiyor.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.

Beypazarı Kınalı Eller Kadın Kooperatifi Lezzet Atölyesi’nde üretilen diğer bir erişte çeşidini inceliyoruz; Havuçlu Erişte. Ürün 500 gr.’lık paketlerde satılıyor. Üründe temel malzemeler olarak buğday unu, havuç. su, yumurta ve tuz bulunuyor. Ürüne ismini veren havuç oranının ve yumurta ve tuz oranının yine beyan edilmediğini belirtelim. Ürün herhangi bir koruyucu, renklendirici veya aroma verici katkı maddesi içermezken, 100 gr.’da 76,3 gr. Karbonhidrat içerdiğini söyleyelim. Ürünün tarifine göre kıyma veya sarımsak ilave edilerek tüketildiğini, doğal olarak 100 gr.’da 1,3 gr. yağ içerdiğini de eklemek gerekiyor.
🔎Beypazarı Kınalı Eller Kadın Kooperatifi Lezzet Atölyesi Havuçlu Erişte
👉Enerji 399,8 kcal
👉Karbonhidrat 76,4 gr.
👉Yağ 1,3 gr.
👉Protein 11 gr.
👉Lif Bilinmiyor.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.

Son olarak Beypazarı Kınalı Eller Kadın Kooperatifi Lezzet Atölyesi’nde bebeklere yönelik hazırlanan Bebek Tarhanası’nı inceliyoruz. Ürün 500 gr.’lık cam kavanozlarda satılıyor. Ürün içeriğinde ilk 3 ısrada; Kepekli un, Yoğurt ve Soğan bulunuyor. Üründe ayrıca mevsimine göre toplanan domates, acı tatlı yeşil biber, kırmızı etli biber, sarımsak bulunabiliyor. Üründe ayrıca kırmızı ve yeşil mercimek, nohut gibi bakliyatların yanı sıra; nane ve dereotu da yer alıyor. Ürün 100 gr.’da 379 kcal enerji içerirken, bu kalorinin %75’i Karbonhidrattan geliyor. Ürün içeriğinde özellikle kepekli un ve yoğurttan gelen proteinin etkisiyle 100 gr.’da 12,9 gr. Protein bulunduğunu söylemek gerekiyor. Üründeki lif ve tuz oranının bilinmemesi özellikle küçük çocuklarda tüketimi açısından bir eksiklik olarak göze çarpıyor. Üründe ayrıca doğal maya kullanıldığı da özellikle etikette belirtiliyor.
🔎Beypazarı Kınalı Eller Kadın Kooperatifi Lezzet Atölyesi Bebek Tarhanası
👉Enerji 379 kcal
👉Karbonhidrat 71,3 gr.
👉Yağ 1,6 gr.
👉Protein 12,9 gr.
👉Lif Bilinmiyor.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.

Bu bir Sponsorlu İçerik yayınıdır. Sponsorlu İçerik yayınlarımızda, belirlediğimiz ürünlerin Hepsiburada Uygulaması üzerinden liste yönlendirmesi yapılmaktadır. Sponsorlu içerik yayınları Gıda Dedektifi’nin bir gelir modeli olup, öznel öneri ya da yorumlar içermeksizin tarafsız ve bağımsız yayıncılık ilkesinden ayrılmadan takipçilerimize sunulmaktadır.

gıda dedektifi


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri