Balık, Hazır Yemek

Dardanel Deniz Mahsüllü Pesto Soslu Linguine Makarna


Ülkemizde çoğunlukla konserve ton balıklarıyla bilinen Dardanel markasının özellikle son dönemde artan farklı çeşit ürünlerinden birini; Dardanel Linguine Deniz Mahsüllü Pesto Soslu Makarna ürününü inceleyeceğiz. Ürün 350 gr.’lık paketlerde derin dondurulmuş ve pişmeye hazır olarak satılıyor. Ürün ambalajının ön yüzünde üründe yer alan içerikler Karides, Kalamar ve Pesto Sos olarak vurgulanıyor. Ambalajda ayrıca buzluktan tavaya – 8 dakikada tabakta ifadeleri bulunuyor.

Ürün içeriğine baktığımızda %57 oranında makarnanın yanı sıra; %29 oranında Pesto sos bulunduğunu görüyoruz. Ürün makarna içeriğinde durum buğday unu, ayçiçek yağı ve tuz içerirken – makarnanın nerede veya hangi firma üretildiği beyan edilmiyor. Üründe %29 oranında bulunan pesto sos içeriğinde ise peynir, süt, tereyağı ve zeytinyağı gibi içerikler ile mantar tozu oranı tüketiciyle paylaşılmıyor. Sos içeriğinde sadece %1,4 oranında taze fesleğen bulunduğunu anlıyoruz. Sos içeriğinde koruyucu, aroma verici veya renklendirici katkı maddesi bulunmazken, kıvam arttırıcı olarak Guar gam olduğunu görüyoruz.

Deniz mahsüllü olarak satılan ürün içeriğinde %7 oranında Kalamar ve %7 oranında Karides bulunuyor. Buna göre 350 gr.’lık tek pakette 24,5 gr. Kalamar ve 24,5 gr. Karides bulunduğunu hesaplıyoruz. Ürün bu haliyle tek pakette karbonhidrat ağırlıklı 556,5 kcal enerji veriyor. Tek paket üründe ayrıca 9,8 gr. yağ ve 13 gr. protein bulunuyor. Ürünün lif oranı tüketiciyle paylaşılmazken, Omega-3 açısından da zayıf bir ürün olarak dikkat çekiyor. Kısmen üründe bulunan deniz mahsüllerinden kaynaklı olarak 350 gr.’lık tek paket üründe 63 mg. Omega-3 bulunduğunu – bu orana üründeki ayçiçek yağı ve zeytinyağından gelen Omega-3’ün de dahil olduğunu söylemek gerekiyor. Üründe 350 gr.’lık tek pakette 2,1 gr. tuz bulunduğunu da belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Linguine Makarna (%57) [Durum buğday unu, Ayçiçek yağı, Tuz], Pestolu Sos (%29) [Peynir, Süt, Tereyağı, Taze fesleğen (%1,4), Zeytinyağı, Sarımsak, Mantar tozu, Tuz, Baharat, Kıvam arttırıcı (Guar gam)], Kalamar (%7), Karides (%7)
🔎Dardanel Deniz Mahsüllü Pesto Soslu Linguine Makarna Besin Değerleri
👉Enerji 556,5 kcal
👉Karbonhidrat 108,5 gr.
👉Yağ 9,8 gr.
👉Protein 13 gr.
👉Lif Bilinmiyor
👉Omega-3 63 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (350 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri