Gündem Özel

Ağız bakım suyuyla ağzını çalkalayan kişi trafik uygulamasında 1,03 promil alkollü çıktı!


Bursa’da avukatlık yapan Muhammed Şamil Gürcü’nün başına gelenler toplumda pek de dikkat edilmeyen bir detayı gündeme getirdi. Geçtiğimiz Temmuz ayında meydana gelen olayda, cacık yedikten sonra ağız bakım suyuyla ağzını çalkalayan Muhammet Şamil Gürcü, ardından arabasıyla Gemlik’ten Bursa’ya seyahat etmeye başladı. Bir süre sonra trafik uygulama noktasında durdurularak alkolmetre testine tabi tutuldu. Yapılan kontrolde Gürcü’nün 1,03 promil alkollü çıkması üzerine “alkollü araç kullanmaktan” ehliyetine 6 ay el konuldu. Alkol almayan Gürcü polis ekiplerine durumu anlatsa da, polis ekipleri cihaza göre işlem yapmaları gerektiğini belirterek Gürcü’nün ehliyetine el koyarak aracı da trafikten men etti.

Gürcü yapılan işlemlerin ardından hastaneye giderek kan testi yaptırdı. Testte kanında alkol çıkmadığı ortaya çıkan Gürcü, bu rapor ile birlikte Gemlik Sulh Ceza Hakimliği’ne itiraz etti. İtirazı değerlendirilen Gürcü, Gemlik Sulh Ceza Hakimliği’nce haklı bulundu ve ehliyeti geri verilerek aracına kesilen ceza iptal edildi. 2,5 ay sonra ehliyetini geri alan Gürcü yaptığı açıklamada; “Ben o gün alkol kullanmamıştım. Alkol almadığımı söylememe rağmen 1,03 promil alkollü olduğum gerekçesiyle ehliyetime el konuldu. Ağız bakım suyunu kullandığım için alkollü çıktığımı yaptırdığım kan testiyle ortaya koydum” ifadelerini kullandı. Yaptığımız arşiv taraması üzerinden daha önce de 2019 yılında bu sefer İzmir’de alkollü ağız bakım suyuyla ağzını çalkalayan bir vatandaşa 4,25 promil alkollü çıktığı gerekçesiyle ceza kesildiğini fakat aynı şekilde bu cezanın da yapılan itiraz ve aksi yöndeki tespitler sonrasında iptal edildiğini öğreniyoruz.

Türkiye’de alkol içermesine rağmen bu konuda herhangi bir uyarı bulunmayan ağız bakım ürünleri satılıyor. Ürünler çoğunlukla diş fırçalama sonrasında ağzı temizlemeye yarıyor fakat içerdikleri alkol bu örnekte de anlaşıldığı üzere sizi “alkollü” olarak tespit etmeye yetecek kadar yüksek olabiliyor. Bunun yanı sıra; piyasada alkolsüz ibaresiyle satılan ağız bakım suları da bulunuyor. Bu haliyle ürünleri alırken içeriğindeki “Alcohol” ifadesini aramak, aksi bir beyan yoksa kuşkulu davranmak gerekiyor. Ülkemizde alkol içermeyen ağız bakım sularında ise büyük puntolarla “Alkolsüz” uyarıları yer alıyor.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri