Krakerler

Ülker Çizi Zeytinyağlı ve Kekikli Peynirli Kraker


Bu ve benzeri ürünleri defalarca sizlere aktardık. Ambalajlarında büyük büyük zeytin görselleri, “Ege’den zeytinyağı” ibareleri, tüketicide sağlıklı ve düzgün içeriğe sahip olduğu algısı oluşturulan fakat içerik itibariyle benzer ürünlerden pek de farkı olmayan abur cuburlar. Bu örneklerden birini Ülker Çizi markasıyla piyasaya sürmüş. 70 gr.’lık paketlerde satılan Ülker Çizi Zeytinyağlı ve Kekikli Peynirli Kraker ürününü inceleyeceğiz. Ürün “tuzlu” bir kraker olmasına rağmen içeriğinde tuzdan daha yüksek oranda şeker içeriyor. Hatta üründeki invert şeker şurubunun hem zeytinyağından, hem kekikten hem de peynirden daha yüksek oranda olduğunu söylesek ne düşünürdünüz?

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Buğday unu, Palm yağı ve Peyniraltı suyu tozu bulunuyor. Ürün zeytinyağlı olarak satılsa da hatta zeytinyağının Ege’den geldiği ibaresi yer alsa da; üründe zeytinyağından çok daha yüksek oranda Palm yağı bulunduğunu söylemek bize düşüyor. Üründe ayrıca peynir oranı %0,2 yani sadece binde 2 oranındayken; peyniraltı suyu tozu ile peynir içeriğinin altı doldurulmaya çalışılıyor. Üründe ayrıca “tuzlu kraker” olmasına rağmen İnvert şeker şurubu ve Sofra şekeri yer alıyor.

Üründe bu şeker oranının ürüne ismini veren kekik, zeytinyağı ve peynirden daha yüksek olması ise gerçekten ironik. Öyle ki, ürün %1 oranında kekik, %0,9 yani binde 9 oranında Zeytinyağı ve %0,5 yani Binde 5 oranında da zeytin ezmesi içeriyor. Buna göre 70 gr.’lık tek paket Zeytinyağlı üründe 0,6 gr. Zeytinyağı, 0,35 gr. Zeytin ezmesi yer alıyor. Toplasanız ikisi 1 gram etmiyor. Üründe ayrıca %0,2 yani binde 2 oranında peynirin tek paketteki karşılığı sadece 0,14 gr. yani 1 gramın neredeyse 10’da biri olarak dikkat çekiyor. Hal böyle olunca da üründe aroma vericiler imdada yetişiyor. Üründe içeriği bilinmeyen yapay katkı maddeleri olarak aroma vericiler yer alıyor. Üründe ayrıca un işlem maddesi olarak Sodyum metabisülfit bulunmaktadır.

Ürün bu haliyle 70 gr.’lık tek pakette 319,2 kcal enerji veriyor. 70 gr.’lık tek paket üründe yer alan 14 gram yağın, Palm yağının etkisiyle 6,5 gramının doymuş yağ olduğunu söyleyelim. Üründe ayrıca tek pakette 42 gr. karbonhidrat içeriğinde 5,3 gr. şeker bulunuyor. Üründe bu karbonhidrat yüküne karşılık 1,5 gr. Lif bulunurken, peynir altı suyu tozunun etkisiyle 70 gr.’lık tek paket 5,3 gr. Protein içeriyor. Üründen alınan kalori bu haliyle %52’si karbonhidrattan gelirken, %8,1 oranında doymuş yağ ve %6,6 oranında protein geliyor. Üründe ayrıca tek pakette 2 gr. tuz bulunmaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Buğday unu, Bitkisel yağ (Palm), Peynir altı suyu tozu, Kabartıcılar (Amonyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Hidrojen Karbonat), İnvert şeker şurubu, Tuz, Şeker, Kekik (%1), Zeytinyağı (%0,9), Aroma vericiler, Zeytin ezmesi (%0,5), Peynir tozu (%0,2), Yağsız süttozu, Un işlem maddesi (Sodyum metabisülfit)
🔎Ülker Çizi Zeytinyağlı ve Kekikli Peynirli Kraker Besin Değerleri
👉Enerji 319,2 kcal
👉Şeker 5,3 gr.
👉Yağ 14 gr.
👉Protein 5,3 gr.
👉Lif 1,5 gr.
👉Tuz 2 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (70 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri