Çay Kahve

Lipton B6 Vitaminli Meyve ve Bitki Çayı


Kış ayları yaklaşırken bizlere de en çok sorulan ürünlerden biri market raflarındaki bitki ve meyve çayları oluyor. Geçtiğimiz yıllarda da çokça gündeme aldığımız bu çaylar çoğunlukla ithal hammaddelerden, aroma verici içerikli karışımlarla üretiliyor. Bugün ise son dönemde özellikle pandemi etkisiyle çeşitleri artan vitaminli çaylardan birini inceleyeceğiz; Lipton B6 Vitaminli Meyve Bitki Çayı. Ürün 36 gr.’lık paketlerde satılıyor ve her pakette 18 adet 2 gr.’lık süzen poşetler yer alıyor. Ürün ambalajında “bitki bazlı piramik kese” olarak tanımlanan bu süzen poşetler içeriğinde B6 vitaminini yanı sıra; selenyum, ginseng ve elma içeriği vurgulanıyor.

Ürün içeriğine baktığımızdaysa ilk 3 sırada; Mate yaprağı, Limonotu ve Tarçın yer alıyor. Üründe %10 oranında tarçın yer alırken, ilk 2 sırada bulunan bileşenlerin oranları tüketiciye beyan edilmiyor. Üründe kullanılan hammaddelerin ithal edildiğini – içerikten de belli olduğu üzere baştan beyan etmekte fayda var. Öyle ki, üründe bulunan mate yaprağının anavatanı Paraguay ve Uruguay iken, Limonotu da merkezi Avrupa ve Akdeniz ikliminin bulunduğu bölgelerde yetişiyor. Mate yaprağı birçok benzer bitki gibi antioksidan etkisiyle, kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu ve kötü kolesterolü düşürücü katkısıyla bilinmektedir.

İçeriğe sırasıyla baktığımızda ürünün tıbbi nane, doğal aroma verici ve karabiber içerdiğini görüyoruz. Üründe doğal aroma verici içeriği ve çeşitleri beyan edilmezken, doğal aroma vericinin oranı da bilinmiyor. Fakat sıralamadan anladığımız kadarıyla üründe kırmızı ginseng ve elma içeriğinden daha yüksek oranda aroma verici olduğunu anlıyoruz. Ürün %1 oranında Kırmızı ginseng ve %1 oranında elma içeriyor.

Ürüne ismini veren B6 vitamininin de ürüne Selenyum ile birlikte ilave edildiğini görüyoruz. Buna göre sıcak suyla hazırlanmış 200 ml.’lik tek fincan üründe 0,22 mg. B6 vitamini yer alırken, 8,2 mcg. Selenyum bulunduğu beyan ediliyor. Ürün bu haliyle günlük B6 vitamini ve Selenyum ihtiyacının %15’ini karşılıyor. Üründe ayrıca stevya dışında herhangi bir ilave şeker ya da yapay tatlandırıcı bulunmadığı için tek fincandaki kalori değeri 2 kcal olarak dikkat çekiyor. Üründe 200 ml.’lik tek fincanda 1 gr.’dan daha az karbonhidrat ve 1 gr.’dan daha az protein bulunuyor. Ürün koruyucu veya renklendirici herhangi bir katkı maddesi içermiyor. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler; Mate yaprağı, Limonotu, Tarçın (%10), Tıbbi nane, Doğal aroma verici, Karabiber, Stevya, B6 vitamini, Selenyum, Kırmızı Ginseng (%1), Elma (%1)
🔎Lipton B6 Vitaminli Meyve ve Bitki Çayı Besin Değerleri
👉Enerji 2 kcal
👉Karbonhidrat <1 gr.
👉Protein <1 gr.
👉B6 vitamini 0,22 mg.
👉Selenyum 8,2 mcg.
📌Not: Besin Değerleri tek fincan (200 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri