Çikolata ve Gofret

Ülker Çokonat


Çok uzun yıllardır raflarda olan Ülker markalı ürünlerden Çokonat önceki gün bir tweet ile gündeme geldi. Tweet 5’li ürün alan bir tüketici tarafından “Hey gidi Çokonat… Fiyat ayarlamasında küçüle küçüle Çikinit gibi bir şey olmuş” ifadeleriyle yayınlandı. Kısa sürede sosyal medyada yayılan paylaşıma CHP milletvekili Engil Özkoç da; “Çokonat olmuş Çikinit… Ülkeyi bitirdiler!” ifadeleriyle destek oldu. Bu paylaşım sonrasında dalga konusu olan Ülker Çokonat’ı hem bu tweetler çerçevesinde hem de içeriği açısından gelin tarafsız ve bağımsız gözle inceleyelim.

İlk olarak hakkımızda 500 bin ₺’lik tazminat davası açmış ve avukatları aracılığıyla en üst sınırdan cezalandırılmamız adına talep üzerine talepler verilen bir firma olan Ülker’in hakkını yine bağımsız ve tarafsız bakış açısıyla Gıda Dedektifi verecektir. Hiçbir zaman bir firmayı alay konusu etmeye çabalamayan, karalama ve iftira gibi yöntemlere asla başvurmayan, yanlış ve yanıltıcı bilgi içeren tek kelimeyi yayınlarında barındırmayan hesabımız; bu içerikte de diğerlerinde olduğu gibi başta takipçilerine olmak üzere tüm okuyucularına dürüst bilgiyi aktaracaktır. Bu haliyle söz konusu twitlerde yer alan ürünün 5’li pakette bulunan Ülker Çokonat olduğunu söylemek gerekiyor. 22 gr.’lık paketler halinde satılan 5’li Çokonat bu haliyle 33 gr.’lık tek ambalajlı ürünlere göre daha ekonomik fiyata satılıyor. Aynı markette 33 gr.’lık tek adet Çokonat 1,95₺’ye satılırken, 5’li paketteki 22 gr.’lık Çokonat’ın adedi 1,33₺’ye gelmektedir. Böylelikle 5’li pakette toplam 110 gramı 6,65₺’ye satılan Çokonat’ın 33 gramı 1,82₺’ye tekabül etmektedir. Bu da dalga konusu olan üründe bir gramaj oyunu olmadığını, ürünün tekli pakete göre daha ekonomik olduğu gerçeğini göstermektedir. Fakat bu durum; Ülker markasıyla ve farklı markalarda birçok üründe yapılan tüketiciyi aldatıcı gramaj değişimlerinin ve ürünlerin dış ambalajlarıyla iç gramajları arasındaki yanıltıcı farkların olmadığı anlamına gelmemektedir.

Bu güncel konuya değindikten sonra gelelim ürünün içerik incelemesine; Ürünün içeriğinde ilk 3 sırada; Şeker, Fındık ve Bitkisel yağlar olduğu görülüyor. Yani üründe her şeyden daha fazla oranda şeker bulunuyor. Bu haliyle 100 gr. Ülker Çokonat 40,3 gr. Şeker içeriyor. Bitkisel yağ olarak üründe Palm yağı ve Palm çekirdeği yağı kullanılıyor. Üründe ayrıca %18 oranına Fındık bulunuyor – ki ürün ismini fındık anlamına gelen “nut” kelimesinden alıyor. Buna göre 33 gr.’lık tek adet ürün 5,9 gr. Fındık içeriyor. Üründe ayrıca buğday unu, tam yağlı süt tozu, kakao kitlesi, kakao yağı, mısır nişastası, kakao tozu ve çok az miktarda yumurta akı tozu bulunuyor. Üründe katkı maddeleri olarak emülgatörler, aroma vericiler ve kabartıcılar yer alıyor. Ürünün özellikle aroma verici içeriğiyle ilgili bir başka detay da dikkatimizi çekiyor. ABD’de satışta olan çeşitlerinde aroma vericiler “doğal” ifadesiyle beyan edilirken, Türkiye’de aroma vericilerde bu ifade yer almıyor. Bu da aroma vericilerin yapay aroma vericiler olduğu kanaatini oluşturuyor. Kaldı ki, marka ürünlerinde doğal aroma verici kullandığında bunu açıkça beyan ediyor. Bu haliyle Ülker Çokonat ABD’de doğal aroma verici içerirken, Türkiye’deki içeriğin doğal aroma verici içerdiği şeklinde bir yasal beyanatı bulunmuyor.

Gelelim ürünün besin değerlerine; 5’li ekonomik paketle değil de; tek pakette alınmış 33 gr.’lık tek bir adet ürün 185 kcal enerji veriyor. Yani bu gofreti yiyen 30 kg. Ağırlığında bir çocuk tam 1 saat koşmasına yetecek kadar kalori alıyor. Ürünün tek adedinde 13,3 gr. şeker var. Yani tek bir gofret yaklaşık 7 tane küp şeker içeriyor. Üründe buna karşılık 1,1 gr. Lif bulunuyor. Tek bir adet Ülker Çokonat 11,1 gr. yağ ve 2,3 gr. Protein içeriyor. Üründeki doymuş yağ oranı gerek Palm yağı gerekse kakao yağı içeriğine göre düşük kalıyor. Burada kafa karıştırıcı bir durum var. Ürünün doymuş yağdan gelen kalori oranı %22, ilave şekerden gelen kalori oranı %28’dir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Şeker, Fındık (%18), Bitkisel yağlar (Palm, Palm Çekirdeği), Buğday unu, Tam yağlı süt tozu, Kakao kitlesi, Kakao yağı, Mısır nişastası, Kakao tozu, Peyniraltı suyu tozu, Emülgatörler (Amonyum Fosfatidler, Soya Lesitini, Poligliserol Polirisinoleat), Yumurta akı tozu, Tuz, Aroma vericiler, Kabartıcılar (Amonyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Hidrojen Karbonat)
💉Alerjen Uyarı: Fındık, gluten, süt ve süt ürünleri, soya ve yumurta ürünü içerir. Eser miktarda sert kabuklu meyveler ve yer fıstığı içerebilir.
🔎Ülker Çokonat Besin Değerleri
👉Enerji 185 kcal
👉Şeker 13,3 gr.
👉Yağ 11,1 gr.
👉Protein 2,3 gr.
👉Lif 1,1 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (33 gr.) için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri