Süt ve Sütlü İçecekler

Aynes Hızlı Kahvaltı Süt Bazlı İçecek


Bir süredir raflarda dikkatimizi çeken ve Hızlı Kahvaltı gibi iddialı bir isimle satılan Aynes markalı Ballı, Muzlu, Tahıllı Süt bazlı içeceği inceleyeceğiz. Ürün 200 ml.’lik tüketime hazır pipetli kutularda satılıyor. Ürün üzerinde Süt, Bal, Muz ve Tahıl ifadeleri ve görselleri yer alıyor. Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada İnek sütü, Muz preparatı ve Şeker yer alıyor. Üründe inek sütü oranı bilinmiyor. İkinci sırada yer alan Muz preparatının oranı ise %20 olarak görülüyor. Muz preparatında ilk 3 sırada ise Su, şeker ve muz suyu yer alıyor. %20 oranında muz preparatı içeriğinde %15 muz suyu yer alıyor – ki bu da %3 oranında muz suyu olduğunu gösteriyor. Muz preparatı içeriğinde ayrıca %3 oranında buğday, %3 oranında yulaf, %2,5 oranında bal yanı sıra buğday lifi ve modifiye mısır nişastası bulunuyor.

Üründe muz preparatı dışında ayrıca %1 oranında irmik de yer alıyor. Muz preparatı içeriği beyan edilmeyen aroma vericilerin yanı sıra; çeşitli vitamin ve mineral ilaveleri içeriyor.Üründe 3. sırada sofra şekeri ilavesinin yanı sıra ayrıca nişasta bazlı bir tür şeker olan dekstroz yer alıyor. Ürün ambalajının ön yüzünde ayrıca %3,5 oranında ilave şeker içerdiğine dair net bir ibare de yer almaktadır. Buna göre 200 ml.’lik tek kutuda ürün 7 gr. İlave şeker içermektedir. Bu da tek kutuda yaklaşık 4 tane küp şeker kadar ilave şeker olduğunu göstermektedir.

Bu durumun çocuğunuza kahvaltıda verdiğiniz sütün içine 4 tane küp şeker atmaktan hiçbir farkı olmadığını bilmelisiniz.Ürüne ilave edilen vitamin ve minerallerin bir çoğunun besin değerleri tablosunda beyan edildiğini fakat süt tüketiminde en önemli bileşenlerden olan ve sütün kendisinden gelen kalsiyumun tabloda yer almadığını şaşırarak görüyoruz. Süt bazlı bir içecekte kalsiyum oranının beyan edilmemesinin tüketicinin eksik olarak bilgilendirilmesi şeklinde anlıyoruz. Ürünün ayrıca kalsiyum ilavesi içerdiğini de söylemek gerekiyor. Son olarak üründe kıvam arttırıcı olarak karragenan olduğunu söyleyelim. #NeİçtiğiniziBilin

🔍İçindekiler: İnek sütü, Muz preparatı (%20) [Su, Şeker, Muz suyu (%15), Buğday (%3), Yulaf (%3), Bal (%2,5), Buğday lifi, Modifiye Mısır nişastası, Kalsiyum Laktat, Asitlik Düzenleyici (Tetrasodyum Difosfat), Stabilizör (Guar gam), Aroma verici, C vitamini, Niasin, Pantotenik asit, Riboflavin, B6 vitamini, Tiamin, Folik asit, Biotin, B12 Vitamini], Şeker, Dekstroz, Modifiye mısır nişastası, İrmik (%1), Kıvam arttırıcı (Karragenan)
🔍Aynes Hızlı Kahvaltı Ballı Muzlu Tahıllı Süt Bazlı İçecek Besin Değerleri
👉Enerji 135 kcal
👉Şeker 16,6 gr.
👉Yağ 4,8 gr.
👉Protein 4,6 gr.
👉Lif 0,8 gr.
👉Kalsiyum Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (200 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri